Skip to main content

Alanya, Aya Yorgi ve Kale arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran hikâye

Alanya’da tarihi kilisenin adını Aldığı Aya Yorgi kim?, öğrenmek ister misiniz? Hazır olun, lezzetli bir tarih yolculuğuna çıkıyoruz.
05 Şubat , 2023 | 1:43

Alanya’da tarihi kilisenin adını Aldığı Aya Yorgi kim?, öğrenmek ister misiniz?
Hazır olun, lezzetli bir tarih yolculuğuna çıkıyoruz.

Aya Yorgi Kilisesi, Alanya Kalesinin güney doğu sur duvarına bitişik tamamen taştan yapılmış, dikdörtgen planlı yapıdır.

Bayraklarda Aya Yorgi Etkisini Hiç Duydunuz mu?
Batı Şeria’nın Hadr kasabasındaki Filistinli kilisesinin üstünde dalgalanan bayrakta haçlılar zamanından beri beyaz üstüne kırmızı haç işareti Aziz Cırc’u (George), yani Aya Yorgi’yi simgeliyor. Bunu duymuş olamazsınız. Çünkü Haçlı seferlerinden de aşina olduğumuz o Haçlı bayrağı, Aya Yorgi’nin temsili aynı zamanda. Hatta İngiltere’nin bayrağında bile..

İngilizlerin de koruyucu azizi olan Aya Yorgi, İngiltere bayrağında da kullanılan bu beyaz üstüne kırmızı haç işareti ile temsil edildiği gibi azizi koruyucu olarak kabul eden başka ülkelerin bayrağında da durum aynıdır.

Bayrağında Aya Yorgi’yi temsil eden diğer ülkelerden de örnekler verecek olursak; Avustralya, Gürcistan, İzlanda, Tonga Krallığı, İsviçre, Malta, Tuvalu gibi ülkeleri sayabiliriz.

Hıristiyan Şehidi Aya Yorgi
Aya Yorgi’nin Hristiyan âleminde bu kadar çok simgelenmesinin sebebi Hristiyanlığın yayılmaya başlandığı erken dönemde kendisinin “Erken Dönem Hristiyan Şehidi” olmasıdır.

Özellikle Filistinliler Aya Yorgi’nin kutsal şehit olması ile birlikte kutsal topraklardaki Hristiyanların idamına da karşı çıkan yerel kişi olarak kabul etmektedirler.

Bu ilginç hikayeye şahitlik eden Alanya Kalesi surlarına yaslanmış Aya Yorgi Kilisesi’ni gezi programınız içerisine almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir