Skip to main content

Alanya Kalesi’nde Eleni‘nin Göz Yaşları

Alanya Kalesi, Alanya sahili ile Alanya Limanı’nın arasında kalan kayalık burnun üzerindedir. Alanya’ya yaklaşırken Kale sizi tepeden selamlar.
05 Şubat , 2023 | 1:40

Alanya Kalesi, Alanya sahili ile Alanya Limanı’nın arasında kalan kayalık burnun üzerindedir. Alanya’ya yaklaşırken Kale sizi tepeden selamlar. Alanya’dan kaleye çıkmak için yaklaşık 40 dakikalık yürüyüşü seçebileceğiniz gibi teleferik, taksi ya da dolmuşları da kullanabilirsiniz.

Peki Eleni’nin Göz Yaşlarına Şahit Olan Alanya Kalesi’ni öğrenmeye ne dersiniz?
Korsan Vasili’nin ülkesini yağmalamasından bıkan Tekfur, kızını bu yağmacıyla evlendirmeye karar vermiş, fakat Eleni’nin kalbi fakir bir çobanda olduğundan babasının bu kararını asla kabul etmemiş. Kızının bu durumunu gurur meselesi yapan Argiles, kızına bir ders vermek istemiş ve güzel kızı Eleni’yi Alanya Kalesi’nin zindanlarına hapsetmiş.

Eleni’nin kaldığı daracık hücrenin, Damlataş kumsalına bakan küçücük bir penceresi varmış. Babası Eleni’ye Alanya’nın tüm güzelliklerini gösterirse, onun bu güzelliklere kayıtsız kalmamak adına hayata dönüp evliliğe razı olacağını düşünmüş. Fakat babasının bu beklentileri boşa çıkmış. Çünkü Eleni hiç pişman olmamış. Sevdiği çobandan vazgeçip yağmacı Korsan Vasili ile evlenmeye razı olmamış. Eleni, gece gündüz döktüğü gözyaşlarıyla kaldığı hücrenin küçücük penceresinden Damlataş’a uzanan kıraç tepeyi sulamış. Bir zaman sonra bu kıraç tepede defne, nar ve iğde ağaçları yetişmiş. O günden beri ne zaman yağmur yağsa Alanyalılar saran defne kokusuyla Eleni’nin hıçkırıklarını hisseder olmuş.

Belki yağmurda gidip, Eleni’nin göz yaşlarını hissedersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir