Skip to main content

Bir Alanya Kalesi Hikayesi …

Geçmişi Helenistik döneme kadar uzanan kale bir Selçuklu dönemi eseridir. Alanya’nın adeta simgesi haline gelmiş Alanya Kalesi Alaeddin Keykubad döneminde 1221 yılında tekrardan yapılmıştır.
05 Şubat , 2023 | 1:54

Gezeceğimiz Yeri Tanıyalım

Geçmişi Helenistik döneme kadar uzanan kale bir Selçuklu dönemi eseridir. Alanya’nın adeta simgesi haline gelmiş Alanya Kalesi Alaeddin Keykubad döneminde 1221 yılında tekrardan yapılmıştır. Kalenin denizden yüksekliği 250 metreyi bulmaktadır. Kalenin 83 kulesi 140 burcu bulunmaktadır. Kalede yer alan yapıların sıralanışı şu şekildedir; Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda Burnu, Arap Evliyası ve Esat Burcu, Tophane, Tersane ve son olarak Kızılkule’dir.

Peki Adam Atacağı’nın efsanesini biliyor muydunuz?

Alanya Kalesi’nin en ilginç yerlerinden biri de iç kalenin kuzeydoğusunda surlarla bitişik bulunan yerdeki yapının Romalılar zamanında suçluyu uçurumdan aşağı atmak suretiyle ölüm cezalarının infaz edildiği yer olmasıdır.

Bu yapının on beş metre derinliği bulunmaktadır.
Anlatılan rivayete göre, Romalılar zamanında burada iki suçlu güreştirilir, mağlup olan hasmı tarafından uçuruma itilerek hayatına son verilirdi. Diğeri ise burada bulunan çukura bırakılır, belirli bir süre sonra bu çukurdan çıkarılarak hürriyetine kavuşabilmesi için son şans tanınırdı. Suçlunun eline verilen üçtaş parçasından hiç olmazsa birisini denize düşürmesi istenirdi. Düşürdüğü takdirde hürriyetine kavuşacaktı. Aksi takdirde mancınıkla denize atılarak hayatına son verilirdi. İşte bu rivayet nedeni ile kaleyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin adam atacağının etrafında taş ararken ve bunu denize atmaya çalışırken görmek mümkündür.

Siz de taş atmayı unutmayın. Bakalım Denize ulaşabilecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir