Skip to main content

Microsoft’tan beklenen açıklama: Xbox Game Pass’e zam gelecek mi?

Microsoft’un abonelik tabanlı servisi Xbox Game Pass, Türkiye dahil birçok ülkede hizmet veriyor. Yüzlerce oyuna tek bir abonelik ücreti ile ulaşmamızı sağlayan bu hizmet için son zamanlarda fiyat artışı yapılacağı iddiaları mevcut. Microsoft’tan bu iddialara yönelik açıklama geldi.

Xbox Game Pass’e zam gelecek mi?

Xbox Game Pass, 2017 yılında Microsoft tarafından hizmete sokuldu. Her geçen gün genişleyen oyun kütüphanesi ile avantajlı olarak görülmeye başlanan bu servise Xbox konsol, Windows, iOS ve Android cihazınız üzerinden erişebiliyorsunuz.

Xbox Game Pass’in sağlayıcısı Microsoft, uzun bir süredir CoD oyun serisinin de geliştiricisi Activision Blizzard şirketini satın almak istiyor. Ancak Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) buna engel oluyor.

Bunun sebepleri arasında Microsoft’un, Activision Blizzard’ı satın aldıktan sonra firmanın oyunlarını Xbox Game Pass’ın kütüphanesine ekleyecek olması da bulunuyor. Tabii bu iyi bir haber olarak görünse de CMA aynı düşüncede değil. Rekabet Kurulu, servisteki oyun sayısının artacağı için şirketin Xbox Game Pass’in fiyatına zam yapabileceğini iddia etti.

Kısa süre önce ise Microsoft tarafından bu iddiaya yönelik cevap geldi. Yapılan açıklamada Xbox Game Pass’in hizmet fiyatının artırılmasının, şirkete ters teperek büyük abonelik kaybı yaşanabileceğini ve bu nedenle herhangi bir zammın yapılmayacağı belirtildi.

Şirket, Xbox Game Pass’e eklenecek Call Of Duty serisini beğenmeyen oyuncular olabileceği, bu nedenle yapılan zammın o kullanıcıları da etkileyeceği için fiyatı artırmanın mantıksız olduğunu ifade etti. Buna göre Türkiye’de bilgisayar veya konsoldan oynamak için aylık 29.99 TL, ikisini bir arada sunan Ultimate planı ise 44.99 TL‘den hizmet vermeye devam edecek.

Microsoft’un ilgili açıklaması şu şekilde;

“Activision ve Microsoft’un entegrasyonu, çifte marjinalleştirme etkisinin ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanacak çünkü Microsoft, bu oyunları (fırsat) maliyetine elde edebilecek.

“Microsoft’un geçmişte Game Pass’e içerik eklediğinde yaptığı tam olarak buydu. Game Pass kullanıcılarının fiyata duyarlı olduğu ve Game Pass fiyatındaki bir artışın, CoD’ye değer vermeyen veya oynamayanlar da dahil olmak üzere tüm kullanıcıları etkileyeceği düşünüldüğünde, fiyatı artırmak mantıksızdır.”

Bu nedenle, herhangi bir fiyat artışı, abone kayıp oranlarını artıracağı için ters tepebilir. Bu geçici bulgunun Microsoft’un birleşme (Activision-Blizzard) gerekçesine ilişkin değerlendirmesi ile tamamen çelişiyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz!

Kaynak: Shiftdelete


Fiyat, Microsoft, Oyun, Pass, Xbox Game

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir