Skip to main content

Razer GDC 23’te Interhaptics’i tanıttı!

Global çapta profesyonel oyuncu ekipmanları geliştiren Razer, Game Developers Conference 2023’e katıldı. Etkinlikte oyuncu ekipmanlarını tanıtan Razer özellikle haptik adını verdikleri dokunsal geri bildirim mekanizmalarına yöneldiklerini belirtti. Bununla ilgili olarakta Interhaptics programını tanıttı. İşte Game Developers Conference 2023’te tanıtılan Interhaptics ve dahası…

Interhaptics dokunsal mekanizma platformu!

Interhaptics, haptik olarak adlandırılan dokunsal feedbackleri cihazınıza ulaştıran bir yazılım. Oynadığınız oyunlarla etkileşim kuran program oyun içi hareketlere göre cihazlarınıza feedbackler yolluyor. Böylece olabildiğince gerçeğe yakın titreşim vb. hareketler ile Razer sizi oyunun içine çekmeye çalışıyor.

Bu teknolojiyi anlatmanın en kolay yolu belirli örnekler üzerinden gitmek. Örneğin Interhaptics destekli bir oyun kolunuz bulunmakta. Arka planda Interhaptics programını açarak oyununuzu oynamaya başlıyorsunuz. Razer, Interhaptics sayesinde arka planda oyundaki hareketleri takip ediyor ve size olabildiğince gerçeğe en yakın feedbackleri gönderiyor.

Interhaptics ve tanıtımın yapıldığı GDC etkinliği ile alakalı Genel Müdür Eric Vezzoli şu açıklamayı yaptı:

Razer’da sürekli olarak oyunlarda mümkün olanın sınırlarını zorluyoruz ve haptiklerin (dokunsal feedback) en sürükleyici oyun deneyimlerini yaratmada önemli bir rol oynadığını biliyoruz. HyperSense kulaklıklarımız için yönlü HD dokunsal geri bildirimin kullanıma sunulmasıyla birlikte, PC oyunlarını ve VR oyunlarını daha önce ulaşılamayan bir oyun düzeyine getiriyoruz.

Oyuncular, artık ekipman setlerimizin uyumluluğunu genişleterek, oyun yapımcısının tasarladığı efektleri daha iyi hissedebilecekler. Oyun motorları ve dokunsal uyumlu donanımlar bu sayede evrensel bir düzeye çıkacak.”

Interhaptics’in şu anda şirketleşme misyonuna sahip olmasıysa 2022 yılına dayanıyor. Razer, 2017’den beri sürdürdüğü Interhaptics projesi için Go Touch VR şirketinin önce en büyük hissedarı ardından da tamamının sahibi oldu.

Interhaptics programı şu anda Razer’ın sitesinde ücretsiz ve tüm oyunculara açık. PlayStation 5, PlayStation 4, Meta Quest 2, X-input kontrolörleri, iOS, Unity ve Unreal Engine gibi oyun motorlarını destekliyor. Bu platformlar içerisindeki cihazlardan birine bile sahipseniz Interhaptics deneyemini yaşayabilirsiniz.

Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Sizce Interhaptics yararlı bir program mı? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Oyun, Program, Razer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir