Skip to main content

ABD’den TikTok’a rest: “Ya sat yada yasaklara hazırlan!”

Kısa bir süre içinde dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi konumuna ulaşan TikTok, 1 buçuk milyarı geçen kullanıcı sayısıyla önemli bir kitle tarafından benimseniyor. Ancak ABD’nin TikTok ile yaşadığı sorun giderek tırmanıyor.

ABD, ByteDance şirketinden TikTok hisselerini satmasını istedi

ABD ve Avrupa Birliği (AB), güvenlik ve gizlilik nedeniyle TikTok üzerinde büyük bir baskı kurmuş durumda. Uzun bir süredir süren gerilim, için sıkı adımlar atılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’de TikTok’u yasaklayacak bir yasa tasarısını hazırlamıştı. Şimdi ise TikTok’un sahibi ByteDance’e önemli bir uyarı geldi.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre ABD, ByteDance şirketine büyük bir yaptırım uygulayacak. ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi, platformun çatı şirketi olan ByteDance’e TikTok hisselerini satmasını gerektiğini söyledi. Satışın gerçekleşmemesi halinde ABD genelinde platformun yasaklanacağı belirtiliyor.

Bir TikTok yasağı haberi de İngiltere’den

Birçok iddiaya göre TikTok, Çin’e bazı önemli bilgileri sızdırıyor. Hal böyle olunca da ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından güvenlik ve gizlilik nedeniyle baskıya maruz kalıyor. Bytedance, defalarca bu iddiaların asılsız olduğunu söylse de Çin’e veri sızdıran bazı personelleri barındırdığı gerekçesiyle soruşturma altına girmişti. Öyle ki şirket, bu iddiaları üstü kapalı da olsa kabul etmişti.

Geçtiğimiz dönemlerde Kanada ve ABD devlet telefonlarında platform yasakladı. Bu yasağa geçtiğimiz haftalarda Avrupa Birliği de uydu. Yasaklama kervanına son katılma haberi ise adadan geldi. Bugün İngiltere, devlet telefonlarında TikTok’u yasakladığını açıkladı.

Kaynak: Shiftdelete


Abd, Bytedance, Tiktok, Yasa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir