Skip to main content

Apple CEO’su koltuğunu kaybedebilir!

Steve Jobs’un 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple CEO’luğundan ayrılmasının ardından Timothy Donald (Tim) Cook, şirketin yeni CEO’su olmuştu. O günden bu yana Apple’daki görevini sürdüren Tim Cook’un koltuğu ise tehlikede gibi görünüyor.

Apple hissedarlar toplantısı 10 Mart’ta gerçekleşecek

Apple’ın yıllık hissedarlar toplantısı 10 Mart tarihinde gerçekleştirilecek. ABD Ulusal Hukuk ve Politika Merkezi (NLPC) ise hissedarlar toplantısında Al Gore ve CEO Tim Cook’un yönetim kurulundan çıkarılmasını önermeye hazırlanıyor.

Fox Business’ta tarafından yayımlanan bir rapora göre, Ulusal Hukuk ve Politika Merkezi (NLPC), Apple’ın iki yönetim kurulu üyesi olan Tim Cook ve Al Gore hakkında SEC’e iki muafiyet talebinde bulundu. Buna göre NLPC, hissedarları Al Gore’un yöneticiliği konusunda aleyhte oy kullanmaya ve Tim Cook’un yönetim kuruluna yeniden seçilmesinin karşısında durmaya çağırıyor.

NLPC’nin Kurumsal Bütünlük Projesi Direktörü Paul Chesser, Al Gore’yi Apple’ın yönetim kurulunda hizmet verecek niteliklere sahip olmadığını ifade ediyor. Bu poziyonu haketmediği belirtilen Al Gore’nin hissedarlar toplantısında Apple’dan ayrılması için oylama yapılacak.

Diğer yandan Apple CEO’su Tim Cook’un pozisyonu tartışılırken şirketin Çin’deki etkinliği de sorgulanacak. NLPC, Apple’dan Çin’de gösterilen faaliyetleri ve oradaki tedarik zincirinin tamamını ortaya koymasını talep ediyor.

Bilindiği gibi ABD, bir süredir bazı Çin şirketlerini devletin güvenliğini tehdit etmekle suçluyor. Bu nedenden dolayı Apple’ın da Çin’deki faaliyetlerine soru işareti ile yaklaşılıyor. Her iki yönetici için kritik olan bu görüşme 10 Mart’ta yapılacak. Bu görüşmenin sonuçları ise oldukça merak ediliyor.

Apple ve Tim Cook için hissedarlar toplantısı kritik bir öneme sahip olacak. Peki siz Apple CEO’su Tim Cook hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Al Gore, Apple, Ceo, Tim Cook

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir