Skip to main content

Apple, ofise gelmeyen çalışanları kovmakla tehdit etti!

Pandeminin sona ermesinin ardından çalışanlarını ofislere çağıran teknoloji şirketleri, daha yapıcı adımlar atmak istiyor. Ortaya çıkan son iddialar Apple’ın, haftada en az üç gün ofise gelmeyen çalışanları işten çıkarmakla tehdit ettiğini gösterdi. Teknoloji devinin, kimlik kayıtlarını kullanarak ofise gelip gelmediğini takip edeceği bildirildi.

Apple, ofis içerisinde sıkı kurallar uygulayacak

Geçtiğimiz yılın yaz aylarında Apple; haftanın üç günü ofisten çalışmayı zorunlu hale getirdi. “Apple Together” adlı bir grup ise son iki yılda evde yapılan çalışmaların başarılı olduğunu söyleyerek şirketin planlarına karşı çıktı.

2022 yılında Apple CEO’su Tim Cook, çalışanlara hibrit çalışma modelini ele alan bir mesaj gönderdi. Cook, bazı çalışanların ofise dönüşü rahatsız edici bulduğunu, bazılarının ise iş arkadaşlarıyla yeniden bağlantı kurmaya istekli olabileceğini kabul etti. Şirketin, tüm çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak için esneklik sağlayabileceğini söyledi.

CEO Cook’un uzaktan çalışmanın uygulanabilir bir seçenek olduğunu kabul etmesine rağmen Apple, ofiste çalışma konusunda oldukça ısrarcı. Bazı eski yöneticiler şirketin ofise dönüş politikasını eleştirdi. Örneğin, Mayıs 2021’de şirketten ayrılan Makine Öğrenimi Direktörü Ian Goodfellow, ofisten çalışmaya karşı olduğunu söyledi.

Apple, üç gün boyunca ofise gelmeyen çalışanlara ne yapacağını resmi olarak açıklamadı. Ancak uzun bir süredir çalışanlarını ofise çağırmada istekli olduğunu ve daha yapıcı adımlar atabileceğini biliyorz.

Şirketler pandemi sonrasında, ofis ile uzaktan çalışmayı nasıl dengeleyeceğini bulamadı. Apple gibi bazı firmalar hibrit yaklaşımı tercih ederken; Tesla gibi dev markalar tamamen yüz yüze modellere geçiş yaptı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Apple, Çalışanları, Çalışma, Ofis, Ofise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir