Skip to main content

Apple, Samsung bağlılığına son vermek istiyor!

Apple ve Samsung iki büyük rakip olsalar da aslında bir çeşit ortaklıkları da bulunuyor. Samsung uzun zamandır çeşitli Apple ürünlerine ekran sağlıyor. İki dev şirket bu konuda zaman zaman karşı karşıya gelmiş olsalar da ortaklıkları uzun zamandır devam ediyor. Ancak Apple, ekran konusunda Samsung’a olan bağımlılığı bitirme hedefinde.

Apple kendi ekranlarını üretecek

Apple ürünlerine ekran sağlayan Samsung, teknolojilerini gizleme konusunda oldukça sıkı bir politika izliyor. Şirket, Apple mühendislerinin Samsung fabrikalarına girmesini bile yasaklamış durumda. OLED teknolojisi dahil olmak üzere fikri mülkiyet haklarını korumak isteyen Samsung işleri oldukça sıkı tutuyor.

2017 yılında yaşanan bir olay üzerine Apple mühendisleri, Güney Kore’ye giderek Samsung’un ekran departmanı ile görüşmek istemişti. Ancak Samsung’un katı politikaları gereği, Apple yetkilileri Güney Koreli üreticinin tesislerine girememişlerdi.

Bunun yanı sıra şirketler arasında farklı sorunlar da yer alıyor. Tedarik de bunlardan bir tanesi. Geçtiğimiz yıllarda Apple’ın talep rakamlarını düşürmesine rağmen, Samsung’un fazladan binlerce MacBook ekranını Apple’a göndermesi gibi olayların iki şirket arasındaki sorunların büyümesine yol açtığı ifade ediliyor.

Tüm bu gelişmeler üzerine ekran konusunda Samsung’a olan bağımlılığını azaltmak isteyen Apple, LG ve BOE gibi diğer ekran tedarikçileriyle ortaklık kurdu. Ancak bu ortaklıklara rağmen Samsung, iPhone ekranları için birincil tedarikçi olmaya devam ediyor.

Apple diğer yandan ise kendi microLED teknolojisini geliştirme uğraşında. Şirket mühendislerinin ise bu ekran teknolojisini geliştirmenin beklenenden zor olduğunu ifade ettikleri belirtiliyor. Ekran üretimi konusunda beklenenden yavaş ilerleyen Apple, 2024 veya 2025 yılında akıllı saat modellerinde kendi imzasını taşıyan ekranları kullanmayı planlıyor.

Her ne kadar iki şirket arasında belli başlı sorunlar yaşansa da daha uzun yıllar Apple’ın Samsung’a güvenmek zorunda kalacağını söyleyebiliriz. Peki siz Samsung ve Apple arasındaki bu ortaklık konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Apple, Ekran, Ortaklık, Samsung, Şirket

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir