Skip to main content

Apple’dan şaşırtan özellik: Çıplak gözle görülmeyen ekran!

Apple Car için geliştirilen yeni teknolojilere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Şirketin hem yazılım hem de donanım anlamında birçok yeniliği beraberinde getirerek sektöre farklı bir bakış açısı katacağı düşünülüyor. Peki neden? İşte Apple Car özellikleri hakkında bildiklerimiz…

Apple Car, ekran özellikleri ile şaşırtmaya başladı!

Apple, alışılmışın dışına çıkarak bildiğimiz ekranları terk etmeye hazırlanıyor. Şirketin yaptığı 21 sayfalık patent başvurusuyla birlikte, şimdilik Apple Car olarak adlandırılan prototip otomobilde yeni bir araç içi görüntüleme teknolojisi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Bu yeni teknoloji aslında ilk kez gördüğümüz bir yenilik değil. Zira özünde farklı açılardan bakıldığında görüntünün değiştiği bir ekran modelini daha önce de gördük. Hatta Range Rover’ın bazı SUV modellerinde kullanıldı.

Fakat bu araçlarda kullanılan teknoloji bilgisayarlarda görmeye alıştığımız gizlilik ekranı benzeri bir polarize filtreden ibaretti. Apple’ın geliştirdiği teknoloji ise bundan çok daha karmaşık. Zira bu yeni ekranlarda çıplak gözle görmek hiçbir şekilde mümkün değil.

Peki görülemeyen ekran ne işe yaracak? Burada Apple’ın 2 ana fikir üzerinde durduğu belirtiliyor. Bunlardan ilkinde AR başlığı, ikincisinde ise çok daha küçük boyutlu bir AR gözlüğü kullanmanız gerekiyor. Yani ekranların verdiği görüntüleri hem kişiye göre özelleştirebilmek hem de görebilmek için gözlük formunda ikinci bir cihaz kullanılacak.

Apple Car ekran özellikleri arasında öne çıkan bu teknoloji, göz izleme yazılımı ve ekrana yerleştirilmiş bir prizmatik lens tabakasıyla birlikte çalışıyor. Ekran, arka ışığı kontrol ederek aynı anda iki farklı görüntü gösterecek ve prizmatik lensler sayesinde bu görüntüler farklı açılarda gösterilecek.

Aslında Apple’ın bu alanda ilerlemek istediği yol biraz daha sürücü odaklı. Örneğin araç içerisindeki yolcular dijital içerik platformlarında gezinip oyun oynarken, gözlüğü veya başlığı takan şoför de navigasyon ve araç bilgilerini görebilecek.

Kaynak: Shiftdelete


Apple Car, Ekran, Görüntü, Göz, Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir