Skip to main content

ASELSAN yeni hava savunma sistemi sızdırıldı!

ASELSAN, yoğun geçen 2023 takvimine bir yeni model daha eklenmiş olabilir. Şirket uzun süredir hava savunma sistemleri üzerinde çalışıyor. Bu projelerden biri dün anonim bir Twitter hesabından sızdırıldı. Şu anlık sadece çizimleri ve birkaç teknik detayı ortaya çıkan modelin bir karadan havaya savunma sistemi olduğu görülüyor. Sistemin entegre edildiği aracın ve kullanılacak olan mühimmatların detayları da sızdırıldı. İşte ASELSAN’ın üreteceği yeni hava savunma sistemine ilişkin detaylar…

ASELSAN’ın yeni hibrit hava savunma sistemi!

İnsansız hava ve kara araçları sistemleri üzerinde çalışan ASELSAN’ın yepyeni bir hava savunma sistemi daha sızdırıldı. Hibrit olan bu sistem bir karadan havaya savunma sistemi. Dün yapılan paylaşımlarda sistemin entegre edileceğin aracın ve sistemin kullanacağı mühimmatların teknik detayları da vardı.

2023 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan toplamda 3,5 milyar TL’ye yakın bütçede görev emri alan ASELSAN için 2023 yılı bir hayli yoğun geçecek. Özellikle bu bütçenin büyük kısmını hava savunma sistemlerinin oluşturduğunu da ayrıca belirtelim. ASELSAN bunlara ek olarak bir de yeni bir hava savunma sistemi projesi yürütüyor olabilir.

Dün teknik çizim paylaşımları yapılan sistem bir hibrit hava savunma sistemi. Sistem Anadolu ISUZU tarafından üretilen 8×8 Seyit aracı üzerinde yapılanıyor. Anadolu ISUZU ile bir ortaklık olabilir. Seyit, 70.000 tonluk çekme kapasitesine sahip. Yüzde 30’un üzerindeki eğimlere tırmanabilen araç, 80 km/sa azami hıza çıkabiliyor.

Seyit’in üzerindeyse 35 mm’lik top yer alıyor. Bahsi geçen silah muhtemelen KORKUT’ta da kullanılan 35mm’lik ATOM Akıllı Parçacıklı Mühimmatı atabilen top silahı. ATOM Akıllı Parçacıklı Mühimmatının menzili ise yaklaşık 4 kilometre. Bu topların yanı sıra araç üzerinde hava savunma füzeleri de yer alıyor. Bahsi geçen füzeler üreticisi de yine tanıdık firmalardan.

Top silahı yanında hava savunma füzelerine yer verilmiş. Karadan havaya atış yapan bu füzeler muhtemelen F-16’larda da kullanılan TÜBİTAK SAGE menşeili BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN füzeleri. Bununla ilgiliyse diğer bilgiler gibi kesin ve net bir bilgi bulunmamakta.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Aselsan, Hava, Savunma, Sistem, Üzerinde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir