Skip to main content

ASELSAN’dan 3.7 milyar değerinde dev teslimat!

ASELSAN 2023 yılı için Savunma Sanayii Başkanlığı ile büyük çapta bir dizi anlaşma imzaladı. Bu anlaşmalar doğrultusunda bakıldığında 2023 senesinde ASELSAN mühendislerinin kafalarını kaşımak için bile vakitleri yok diyebiliriz. Yapılan anlaşmaların birçoğunun teslimat tarihi 2023 yılını işaret etmekte. ASELSAN’ı ciddi bir teslimat trafiği bekliyor diyebiliriz. İşte ASELSAN ve 2023 yılı proje detayları…

ASELSAN için yoğun geçecek 2023 takvimi!

Türkiye için önemli bir yer tutan Savunma Sanayii Başkanlığı bundan 28 yıl önce 13 Şubat 1985 tarihinde kuruldu. Türkiye’nin askeri ihtiyaçlarını karşılamak ve savunma sanayisini geliştirmeyi hedef edinen kurum Türkiye’de birçok savunma sanayii şirketi ile anlaşmalar yapmakta ve bu anlaşmalar ile yerli üretimi arttırmaktadır. Tabi artan yerli üretimle birlikte ordu ihtiyaçları giderilmekte ve ordunun caydırıcılığı arttırılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 2023 yılı takvimine baktığımızdaysa ASELSAN ile yoğun bir gündem var. SSB takviminin 2022 yılı ve öncesi anlaşmalarının toplam değerlerine bakıldığında 26 milyar TL’lik kısım ASELSAN’ı kapsıyor. 2023 yılında yapılan anlaşmalarda ASELSAN kalemine düşen en büyük miktar 3.7 milyar TL.

Takvimin 3.7 milyarlık kısmını kaplayan bu anlaşma “hava savunması” üzerine. Savunma Sanayii Başkanlığı ve ASELSAN arasında imzalanan 3.7 milyarlık bu anlaşmanın kapsamında hava savunma topları, lazer ve radar sistemleri gibi savunma sanayii ürünleri yer alıyor.

Projelerin isimlerini vermemiz gerekirse 5 milimetrelik hava savunma top sistemi, modernize çekili top sistemi, yakın alan hava savunma sistemi Gökdeniz, 35 milimetrelik çok amaçlı silah sistemi Göker, yeni nesil hafif zırhlı silah sistemi Korhan gibi ürünler bulunuyor.

Bu 3.7 milyar TL’lik anlaşmayı 2 milyar 203 milyon TL ile “kara silah sistemleri”, 1 milyar 134 milyon TL ile “kara savunma sistemleri” ve 895 milyon lira ile diğer alanlar takip ediyor. ASELSAN’ın net olarak hasılatı şimdilik bilinmiyor olsa da ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacaktır. Konuyla ilgili detaylar geldikçe sitemizde paylaşılacaktır.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu anlaşmalar ASELSAN için yeterli mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! Yorumlarınızı bekliyoruz…

Kaynak: Shiftdelete


Anlaşma, Aselsan, Milyar, Savunma, Savunma Sanayii

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir