Skip to main content

Bir dönemin efsanesiydi: Google, o uygulamanın fişini çekti!

Android kullanıcıları cihazın arayüzünü özelleştirmek için üçüncü parti uygulamalar kullanıyor. Ancak aslında her Android cihazda, Google’ın sunduğu arayüz yer alıyor. Google, neredeyse 10 yıldır aktif olarak sunduğu, Google Asistan destekli Now Launcher’ı yayından kaldırdı.

Google Now Launcher nedir ve neden iptal edildi?

Android için saf bir deneyim yaşamak isteyen kullanıcılar, Now Launcher’ı hatırlayacaktır. İlk olarak Nexus 5 ile sunulan arayüz, aynı zamanda yaklaşık 10 yıldır Play Store üzerinden de erişilebiliyordu. Yazılım devi Nisan ayında Now Launcher’ı kullanımdan kaldıracağını söyledi.

Uygulamanın son sürümünde (v14.14) yer alan bir uyarıya göre, Launcher’ı kullanan akıllı telefonlar, güncellemeden sonra varsayılan arayüze geri dönecek. Varsayılan arayüzü Now Launcher olan Nexus modellerinin desteğinin ise çoktan bittiğini belirtelim.

Eğer akıllı telefonunuzda Now Launcher’ı kullanıyorsanız ve saf arayüzden memnunsanız, uygulamayı güncellemeden kullanmaya devam edebilirsiniz. Son sürümün beta olarak sunulan v14.14 olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Google Asistan’ın temelini oluşturan bu uygulama, 2014 yılında duyuruldu. Play Store aracılığıyla Android 4.1+ cihazlarda erişime açılan Now Launcher’ın en önemli özelliği, sade kullanıcı arayüzü ve Asistan kartlarına hızlı erişim sunmasıydı.

Android ekosistemi genişlemeye devam ederken, Now Launcher gibi eski uygulamaların desteklenmemesi şaşırtıcı değil. Günümüzde Android telefonlar Google Asistan’a tam destek sunuyor ve her markanın kendine özgü Launcher’ı bulunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Android, Arayüz, Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir