Skip to main content

Çarpıcı iddia: Xiaomi, OnePlus, Oppo ve Realme kişisel verileri mi çalıyor?

Günümüzde herkesin zaruri ihtiyaç olarak kullandığı akıllı telefonlar, kişisel verilerimizi izin almadan şirketlerin ve hükümetlerin kullanımına mı sunuyor? Bugün ortaya çıkan bilimsel araştırmalara göre özellikle Çin menşeili markalar bunu yapıyor. İşte detaylar…

Çin, akıllı telefonlar üzerinden verileri mi alıyor?

Cornell başta olmak üzere birçok üniversitenin bilim insanları tarafından yayınlanan araştırmaya göre Çin hükümeti başta kendi vatandaşları olmak üzere milyonlarca insanı yakın takibe almış durumda. Hatta kişisel verilerine de sahip.

Ortaya çıkan haberlere göre Xiaomi, OnePlus, Oppo ve Realme gibi Android işletim sistemi üzerine kendi arayüzünü geliştirip kuran bazı akıllı telefon üreticileri, cihazla birlikte sunduğu uygulamalar aracılığıyla kişisel verilerinizi isteğiniz dışında alabiliyor.

Örneğin iddiada adı geçen bu markalardan birine ait herhangi bir modeli aldığınız zaman içerisinde muhtemelen hiçbir zaman kullanmayacağınız, hatta bulunduğunuz ülkede hizmet vermeyen uygulamaların yer aldığını göreceksiniz.

İşte bu uygulamaların izin almadan verileri topladığı söyleniyor. Daha sonra bu verileri Çin’in Google’ı olarak bilinen Baidu’ya, mobil şebeke operatörlerine ve Çin hükümeti ile yakın ilişkisi olan bazı diğer şirketlere aktardığı belirtiliyor.

Dolayısıyla aktarımın yapıldığı şirketler verileri işlediği zaman sizin hangi cihazı kullandığınızı, GPS üzerinden anlık coğrafi konumunuzu, telefon numaranızı, arama geçmişinizi ve diğer verilerinizi yakın takibe alabiliyor. Zira bu uygulamaları silmediğiniz sürece veri aktarmaya devam ediyor.

Tabii Facebook gibi birçok şirket de ABD’de senato tarafından benzer konular ve endişeler üzerine sorguya çekildi. Fakat genel olarak verdikleri yanıt hiçbir insanın bu verileri görmediği, yapay zekanın otomatik olarak işlediği ve özelleştirilmiş reklamlar gibi seçeneklerin bu şekilde ortaya çıktığı yönünde oldu.

Yani hem verileri sattıkları şirketlere hem de kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak istediklerini söylediler. Fakat SMS-arama geçmişi veya GPS üzerinden anlık konum takibi yapılmasının (özellikle izin almadan bunu yaptığını göz önünde bulundurursak) hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.

Not: Şu an için yayınlanmış bilimsel araştırmalar olsa da Türkiye, AB ve ABD’de bu markalara yönelik herhangi bir resmi suçlama yapılmadığı gibi yaptırım kararı da alınmadığını belirtelim.

İlgili videomuzu aşağıdaki bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Çin, Şirket

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir