Skip to main content

Cep telefonları 50 yaşında! İşte ilk cep telefonu

Cep telefonları hayatımızda oldukça önemli bir yer kaplıyor. Hem işimizi hallettiğimiz hem de sosyalleşebildiğimiz bir cihaz halini alan cep telefonları her zaman bu kadar akıllı değildi tabi ki. Cep telefonu ile ilk arama ise tam 50 yıl önce bugün gerçekleşti.

İlk telefon görüşmesi: 3 Nisan 1973

3 Nisan 1973’te Martin Cooper, bir cep telefonu ile ilk görüşmeyi gerçekleştirdi. Cooper ilk halka açık aramasını ise rekabet ettiği diğer şirketlerden birinin yöneticisi ile yapmayı tercih etti. Böylece bugünkü akıllı telefonlar için de en büyük adım atılmış oldu.

O zamanlar Motorola’da mühendis olan Cooper, telefonda AT&T’nin bünyesinde yer alan Bell Labs’ın başkanı Joel Engel ile görüştü. Cooper yaptığı aramada ise şu ifadeleri kullandı:

Seni bir cep telefonundan arıyorum, ama gerçek bir cep telefonu, kişisel, el tipi, taşınabilir bir cep telefonu

Cep telefonları bu görüşmeden ancak 10 yıl sonra halka inmiş olsa da, 3 Nisan’da bir tarih yazılmış oldu. O ilk aramadan bu yana geçen elli yılda, Cooper’ın hantal cihazı gelişti ve şimdiki hâlini aldı. Elde adeta bir tuğla gibi görünen cep telefonları artık cebimize sığar hâle geldi. Neredeyse her işimize yetişen akıllı telefonların geldiği nokta gerçekten hayret verici.

Her ne kadar gelinen nokta şaşırtıcı görünüyor olsa da Martin Cooper, bu duruma hiç şaşırmış değil. Herkesin cep telefonu olduğuna hiç şaşırmadığını dile getiren 94 yaşındaki Cooper, o zamanlar doğan her bir kişiye cep telefonu numarası atanacağını düşündüklerini ifade ediyor.

Martin Cooper tarafından 1973 yılında gerçekleştirilen aramayı gerçekleştiren taşınabilir telefon fikri ise 1983 yılında gerçeğe dönüştü. 25 cm uzunluğunda ve 793 gram ağırlığında olan Motorola DynaTAC 8000X yalnızca 35 dakikalık konuşma süresi sunuyordu. Telefonu şarj etmek ise 10 saat sürüyordu.

Teknolojinin ne kadar ilerlediğini sadece bu rakamlarla bile net bir şekilde görmek mümkün. Ancak 1973 yılında yapılan telefon görüşmesinin her zaman tarihte önemli bir yeri olacak. Peki siz ilk cep telefonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Arama, Cep Telefonu, Cooper, Gerçek, Telefon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir