Skip to main content

Depremzedelere yuva olabilecek karavan çeşitleri!

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük deprem tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da maalesef birçok vatandaşımızı kaybettik.

Depremzedelere kısa süreliğine yuva olabilecek karavan çeşitleri

Depremin ardından birçok insan hayatını kaybederken bölgedeki vatandaşlarımızdan çoğu da evsiz kaldı. Çadır ve konteyner yardımı bekleyen depremzedelerin bir diğer sığınma yolu da karavanlar oldu. Depremde evleri yıkılan ya da hasar gören vatandaşlarımızdan bazıları karavanları araştırmaya başlamış durumda. Bizler de ihtiyaca göre karavan çeşitlerini bir araya getirdik.

Genellike seyahat ve kamp yapmak için tercih edilen karavanlar bu süreçte depremzedelere yuva olabilir. Çeşitlerine göre birçok farklı karavan bulunuyor. Son dönemde ise çekme karavan, motokaravan, dönüştürülmüş karavan(camper), pick-up karavan ve gözyaşı karavan olarak isimlendirilen türevler öne çıkıyor.

1. Çekme karavan

Çekme karavanlar motorlu bir taşıtın arkasına bağlanarak seyahat edilebilen bir karavan türüdür. Diğer karavanlara göre daha büyük olan çekme karavanlar genellik tuvalet, duş ve mutfağa sahiptirler. Tüm bu özellikleri ile adeta bir ev görevi görebilirler. Büyüklüklerine göre tek akslı ve çift akslı olabilen bu araçların manevra kabiliyetinin kısıtlı olduğunu söylemekte de yarar var. Bu nedenle kontrolleri bir hayli zor olabilir.

Kaynak: Shiftdelete


Deprem, Karavan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir