Skip to main content

Elon Musk Twitter’a şifreli DM özelliğini getiriyor!

Gündem, Twitter ve Elon Musk ikilisi tarafından geçtiğimiz iki aydan beri oldukça sık meşgul ediliyor. Twitter binasına elinde klozet ile girmesi, çalışanlarına şirket çiceklerini satması, Twitter’a ücretli abonelik ile doğrulama getirmesi vs. gibi birçok şekilde haberleri olan Musk, bugünse “Twitter’a şifreli DM yani şifreli doğrudan mesaj” özelliğinin geleceğini duyurdu.

Şifreli DM ile güvenli Twitter mesajlaşması!

Geçtiğimiz aylarda Twitter ücretli abonelik sistemini başlattı. Bu sistem size belirli bir takipçi sayısına ulaşmadan da mavi tike sahip olma şansı veriyor. Sistem aylık bazdaki ödemeler ile işliyor. Ayda 6-8 dolar arasında ödeme yaptığınız bu sistemle mavi tik, çift faktörlü koruma vb. özelliklere sahip olabiliyorsunuz.

Twitter’da daha önceden şifreli mesaj özelliği yoktu. Bu özellik olmadığı için Twitter çalışanları sizin mesajlarınızı doğrudan görme şansına sahipti. İşin gizlilik kısmında kullanıcılar için bir açık vardı yani. Ancak bu gelen şifreli mesaj özelliği sayesinde artık böyle bir sorun yok. Bu özellik aynı WhatsApp sistemindeki “uçtan uca şifreli mesaj” özelliğine benziyor.

Elon Musk konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Şifrelenmiş doğrudan mesajlar (DM’ler), Twitter 2.0 vizyonunun bir parçasıdır. Özellik yakın zamanda aktif olacaktır.

Yeni özelliğin gelmesi ile birçok büyük hesabın sahiplerinin içine su serpilecektir. Hatırlarsınız 2020 yılında “big bitcoin hack” olarak adlandırılan bir siber saldırı yaşandı. Bu saldırının yaşanmasının ardından Twitter’da hesabı bulunan birçok kripto para platformunun özel mesajları internet alemine sızdı.

2021 yılında ise Twitter üzerinde bir veri hırsızlığı oldu. Uygulama üzerindeki bi zeroday açığından faydalanan bilgisayar korsanı 5,4 milyon hesabın e posta adresi ve telefon numarası gibi bilgilerini çaldı. Ardından bu verileri ciddi bir miktar para karşılığında sattı.

Musk’ın yaptığı açıklamalara ve güncel haberlere göre özellik 2023 Mart ayında gelecek. Ancak daha geç bir tarihte de aktif olabilir. Çünkü Musk şirketi satın aldıktan sonra birçok çalışanı işten çıkardı. Yani Twitter bugün tam kapasiteyle değil kısıtlı bir şekilde çalışıyor. Bu da hız olarak ekibi geriye düşürüyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Mesaj, Özelliği, Özellik, Şifreli, Twitter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir