Skip to main content

Ferrari siber mafyanın elinde!

Lüks otomobil üreticisi Ferrari bir siber mafyanın hedefinde. Marka belirli bir miktarda fidye ödemesi yapmadığı takdirde müşterilerinin verilerinin sızdırılmasıyla tehdit ediliyor. Konuyla ilgili Ferrari yaptığı açıklamada fidye taleplerini redettiklerini ve bu durumun büyük bir tehdit oluşturmadığını belirtti. İşte konuyla ilgili detaylar…

Hem Ferrari hem de müşterileri hedef alındı!

Ferrari pazartesi günü yaptığı duyuruda şirketin müşterilerini hedef alan bir tehdit aldıklarını bildirdi. Müşteri kayıtlarını, telefon numaralarını, e-posta adreslerini açığa çıkartacaklarını belirten siber grup belirli bir miktarda fidye istedi. Ancak Ferrari bu fidye talebini redetti.

İtalyan marka şu an herhangi bir net sayı vermesede tehdit altındaki müşterileriyle iletişime geçtiklerini belirtti. Konuyla alakalı sayı gelmediği için olayın ne kadar büyük çapta olduğu kestirilemiyor. Ancak Ferrari’nin aldığı aksiyonlara bakılırsa olay çok büyümeden basit önlemlerle çözülebilir gibi görülüyor. Tabi daha halen ortada resmi bir açıklamanın olmadığını da belirtmemiz şart.

Ferrari fidye talebini ve tehditleri aldığı andan itibaren kırmızı alarma geçti. Şirket hemen güvenlik açıklarını bulmak ve bilgisayar sistemlerini desteklemek adına reaksiyon verdi. Bir siber güvenlik şirketiyle anlaşan marka ardından avukatları ile adli makamlara bilgi verdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ferrari tüm bu adımların ardından bir de açıklama yaptı. Şirket üst yönetiminin yaptığı açıklama şöyle: “Politika olarak, bu tür talepler suç faaliyetlerini finanse ettiği ve tehdit aktörlerinin saldırılarını sürdürmesine olanak sağladığı için, Ferrari fidye olarak tutulmayacak” dedi. “Bunun yerine, en iyi hareket tarzının müşterilerimizi bilgilendirmek olduğuna inandık ve bu nedenle müşterilerimizi olası veri ifşası ve olayın doğası hakkında bilgilendirdik.”

Ferrari bu konuyla ilgili olarak ayrıca müşteri gizliliklerinin her şeyden önemli olduğunu, konunun ciddiyetini yeterince kavradıklarını ve gerekeni yaptıklarını belirtti. Şirket bu durumun operasyonel etkisi olmadığını belirtti. Müşterilerinin güvenle Ferrari alışverişlerine ve servis hizmetlerinden yararlanmaya devam edebileceğini belirtti.

Ferrari şimdilik gerekli olan tüm adımları izlemiş durumda. Tehditler bir süre daha gelmeye devam edecektir. Ferrari fidye isteklerine cevap vermeyerek konuyu yargı makamlarında kanunlar eşliğinde çözeceğini belirtti. Ayrıca tüm müşterilerinin de Ferrari teminatı olduğunu bildirdi.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kaynak: Shiftdelete


Ferrari, Fidye, Şirket, Tehdit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir