Skip to main content

Ford markalı araçlar ödemeleri aksatan sahiplerini terk edecek!

Ford, yaz aylarında yaptığı patent başvurusunun detayları ortaya çıktı. Özellikle ödeme aksamalarına karşı önlemler üzerine yoğunlaşılan patente birçok ilginç madde bulunuyor. Buna göre, ödemeleri aksatan müşterilere gönderilen uyarı mesajları ile başlayan süreç çok farklı boyutlara ulaşabilecek.

Ford, ödemeye yapmayan müşterilerine karşı önlem alıyor

Otomobil üreticisi, ödeme yöntemlerinde sorun yaşanmasına karşı oldukça radikal bir önlem alıyor. Patent başvurusuna göre ödemeleri aksatan kullanıcıların araçlarına ya da akıllı telefonların ilk olarak bir uyarı mesajı gidecek. Bu uyarı dikkate alınmadığı takdirde ise ek önlemler devreye girecek.

Patenti alınan sistem, gelen uyarıları dikkate almayan müşterilerin araçlarının belli başlı işlevlerini iptal edebilecek. Daha ileri seviyede ise araç tamamen kilitlenecek. Aracın tamamen kilitlendiği durumlarda, müşteriler araçlarını sadece otonom bir şekilde hastaneye ya da acil durum noktalarına gitmek için kullanabilecek.

Patent başvurusunda bunların yanı sıra aracın geri alınması için uygun alanlara otonom bir şekilde hareket etme özelliği de yer alıyor. Kurallara uyulmadığı takdirde Ford imzasını taşıyan otonom araçlar, kendilerini ilgili bayilere ya da park alanlarına taşıyabilecek.

Bu önlem patentinde farklı durumlara göre değişken kullanım özellikleri de yer alıyor. Buna göre araç sahiplerinin geciken ödemelerini yapabilmeleri adına işe gidebilmeleri için otomobiller sadece hafta sonlarında kilitli olarak kalabilecek. Bunun yanı sıra otomobilin gideceği coğrafi noktalar da sınırlandırılabilecek.

Ford’un bu durumların yanı sıra kullanıcıları rahatsız eden başka seçenekleri de mevcut. Buna göre uyarılara kulak asmayan kullanıcılar için araçlardaki radyo ve kornalar uzaktan aktif edilerek farklı bir şekilde farkındalık yaratılması sağlanacak.

Otomobil şirketinin yeni patenti, ilerleyen dönemde otonom araçların geleceği noktayı da gözler önüne seriyor. Peki siz Ford’un ödeme aksamaları için aldığı önlemler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Araç, Ford, Ödeme, Önlem, Patent

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir