Skip to main content

Fransa’dan elektrikli scooterlar için şok karar!

Dünya genelinde oldukça yankı uyandıran elektrikli scooter park sorunu Fransa’yı referanduma götürdü. Halkın kiralama hizmetlerinin devam edip etmemesini belirleyeceği uygulama Fransa’da faaliyet gösteren birçok firmayı etkiliyor. Saat 09.00’da başlayıp 19.00’da biten referandumdaysa karar çıktı. Peki karar ne oldu? Scooter kiralama hizmetleri devam edecek mi? İşte detaylar…

Fransa yüzde 89 oyla hayır dedi!

Fransa da yaşanan scooter park sorunları nedeni ile hükümet referanduma gitti. Buna göre scooter kiralama sisteminin devam edip etmeyeceği halka soruldu. Halksa yüzde 89,3 hayır oyu ile birlikte Fransa’da scooter kiralama uygulamalarının yasaklanmasını istedi.

Scooter şirketleri alınan kararla pek mutlu olmasa da destekçi sayıları sadece yüzde 3. Oylamaya kent sakinlerinin toplam yüzde 8’lik kısmı katıldı. 100 bin katılımın olduğu referandumda yüzde 89,3 oranla hayır oyu çıktı. Böylece Avrupa’da elektrikli scooter kiralamasının yasak olduğu ilk ülke Fransa oldu.

Paris belediye başkanı Anne Hidalgo Twitter’da açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada 100 bin kişinin referanduma katılım gösterdiğini, bunun yerel demokrasi için büyük bir zafer niteliği taşıdığını belirtti. Ayrıca yasağın 1 Eylül itibariyle başlayacağını da ekledi.

Paris’te faaliyet gösteren scooter kiralama şirketleriyse referandumu eleştiri yağmuruna tuttu. Her ay yaklaşık 400 bin kullanıcıya hizmet veren bir uygulamanın 100 bin kişilik referandum ile yasaklanmasını doğru bulmadıklarını, kararın ve seçimin gözden geçirilmesi gerektiğini belirttiler.

Yasak 1 Eylül itibariyle uygulanmaya başlayacak ve artık Paris sokaklarında elektrikli scooter faaliyetleri olmayacak. Benzer konular Türkiye’de de gündem olmuştu. Özellikle İstanbul’un Kadıköy, Beşiktaş gibi ilçelerinde elektrikli scooter park sorunları gündeme gelmişti. Konuyla ilgili emniyet ve belediyeler şirketlere gereken cezaları kesse de sorun hala giderilebilmiş değil.

Maalesef halen şehirlerimizde kullanıcıların sorumsuzlukları sebebiyle insanları engelleyecek şekilde park edilmiş scooterları görüyoruz. Unutmayın scooter kiraladıktan sonra insanları rahatsız etmeyecek şekilde bir yere park etmelisiniz. Bu hem trafik kanunun da hem de tüm scooter kiralama uygulamalarının anlaşma metinlerinde yer almaktadır.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Sizce Türkiye’de de benzer bir durum yaşanır mı? Siz olsanız Türkiye’de bu uygulamaları yasaklar mısınız? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kaynak: Shiftdelete


Fransa, Referandum, Scooter, Uygulama, Yasak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir