Skip to main content

Genç girişimciler için fırsatlar: 7440 sayılı kanun neleri değiştiriyor?

Türkiye, 2023 Borç Yapılandırma Paketi’ni hayata geçirerek vergi borçları, vergi cezaları, gecikme faizleri, idari para cezaları, sigorta primleri ve matrah artırımı gibi birçok borcu vergi affı kapsamında yeniden yapılandırmaya başladı. Yapılandırma paketi, kamu alacaklarına yapılandırma getirilmesini öngören 7440 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki bu gelişmeler hayatımızda neleri değiştirecek?

Genç girişimciler için fırsatlar: 7440 sayılı kanun neleri değiştiriyor?

Ülkemizde girişimcilik ruhunu desteklemek ve gençlerin iş dünyasına atılmalarını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen Genç Girişimci Desteği, önemli bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu destek sayesinde, genç girişimciler yeni iş fikirlerini geliştirme ve hayallerini gerçeğe dönüştürme imkanı bulmaktadırlar.

Genç Girişimci Desteği’nin sağladığı avantajlar arasında özellikle 29 yaş altındaki girişimciler için sunulan gelir vergisi muafiyeti olan Genç Girişimci Kazanç İstisnası büyük önem taşımaktadır. 2023 yılında bu istisna, 75.000 TL’den 150.000 TL’ye çıkarılarak genç girişimciler için ciddi bir mali avantaj sağlamaktadır.

Mükellef, bu süreçte genç girişimcilerin yanında olarak, şirket kurma ve yönetme süreçlerini kolaylaştıran hizmetler sunarak onlara büyük destek vermektedir. Hızlı ve basit şirket kurma süreçleri sayesinde, girişimciler zamanlarını ve enerjilerini işlerine odaklamalarına imkan tanınırken, finansal süreçleri yönetme konusunda da önemli bir yardımcı olmaktadır.

Mükellef, 130’dan fazla ülkeden on binlerce girişimcinin tercih ettiği, uçtan uca hizmetlerle şirket kurma ve finansal süreçleri yönetme konusunda güvenilir, hızlı ve uygun fiyatlı bir platformdur. Üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak adına faaliyet gösterdiği ülke sayısını ve hizmet çeşitliliğini sürekli olarak artıran Mükellef, girişimcilik ekosistemine de ilham kaynağı olmaktadır.

Ayrıca, 7440 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında sağlanan vergi borçlarının taksitlendirilmesi, indirimler ve diğer avantajlardan yararlanmak isteyen girişimciler için Mükellef, bu süreçlerin yönetilmesi ve takip edilmesi konusunda profesyonel destek sağlamaktadır. Böylece girişimciler, finansal yükümlülüklerini yerine getirirken, işlerini büyütmeye ve başarılı olmaya odaklanabilirler.

Mükellef ile işbirliği içinde çalışarak, genç girişimciler Genç Girişimci Desteği’nden maksimum düzeyde yararlanabilir ve işlerini daha hızlı büyütebilirler

7440 Sayılı Yapılandırma Kanunu hakkında bilgilendirme

  • 12 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile girişimciler ve şirket sahipleri için önemli olabilecek bazı değişiklikler yapıldı.
  • 31 Aralık 2022 tarihine kadar tahakkuk etmiş vergi borçları ve idari para cezalarının; 48 aya kadar taksitlendirilerek ödenmesi için 31 Mayıs 2023’e kadar başvurularak yapılandırma imkanı sağlandı.
  • Deprem bölgesindeki işletmeler muaf tutulacak şekilde, 2022 yılına ilişkin kurumlar vergisi beyannamelerinde geçerli olmak üzere istisna ve indirim tutarları üzerinden bir defalık %10 ek vergi getirildi.
  • Vadesi 31 Aralık 2022’den önce olan ve 1 Ocak 2023 itibariyle ödenmemiş 2.000 TL ve altındaki borçların tahsilinden vazgeçildi.
  • Son 5 yıl için; mükelleflerin gelir ve kurumlar vergisi matrahlarını artırmaları halinde ve belirli koşulların sağlanması durumunda ilgili yıllar için geriye dönük herhangi bir vergi takibi ve incelemesi yapılmayacak.
  • Bu yapılandırma ile birlikte şirketlere; demirbaşlar, kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar gibi işletme kayıtlarının, fiiliyata uygun hale getirilmesi fırsatı verildi.
  • SGK borçları ve Bağkur primlerinin kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi halinde 48 aya kadar taksitlendirilerek yapılandırılması için olanak sağlandı.
  • 29 yaş altı genç girişimciler için gelir vergisi muafiyeti sağlayan Genç Girişimci Kazanç İstisnası, her yıl güncellenmek üzere gelir vergisinin ikinci dilimine eşitlenerek 2023 yılı için 75.000 TL’den tam 150.000 TL’ye çıkarıldı.
  • Bu yapılandırmadan yararlanmak isterseniz, bir girişiminiz varsa nasıl şirket kuracağınızı bilmiyorsanız Mükellef sizlere tam olarak bu konuda yardımcı olacaktır. Mükellef ile kendi şirketinizi açabilir ve girişiminize başlayabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


İş, Mükellef, Şirket, Vergi, Yapılandırma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir