Skip to main content

Google, Bard’ı ChatGPT verileriyle eğittiği iddiasına yanıt verdi!

Yapay zekâ ile ilgili gelişmeler özellikle son zamanlarda daha da gündemde olmaya başladı. Özellikle büyük teknoloji şirketlerinin de yapay zekâ kullanmaya başlamasıyla daha da hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu şirketlerden biri olan Google, duyurduğu sohbet aracı Bard ile ilgili bazı iddialar yer aldı. Google ise bu iddialara cevap verdi.

Google veri kullandığı iddiasını yalanladı

Google, ChatGPT ve Bing’e rakip olması için yapay zekâ sohbet aracı Bard’ı duyurdu. Test aşamasına giren sohbet aracı, şimdilik beklenen ilgiyi görmedi gibi duruyor. Bunun yanı sıra Google’ın Bard’ı ile ilgili pek çok iddia ortaya atıldı.

İddialara göre Google, yapay zekâ robotunun eğitimi için OpenAl’nin sitesinden aldığı ChatGPT verilerini kullandı. Bu iddiaların ardından şirket tüm iddialara yanıt verdi. The Information’un yayınladığı rapora göre bu iddiaların arkasında eski Google Al araştırmacısı yer alıyor.

Tüm bunların dışında şirket, veri kullanımıyla ilgili iddiaları net bir şekilde reddediyor. Şirket sözcüsü Chris Pappas, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “Bard, ShareGPT veya ChatGPT’den alınan herhangi bir veri üzerinde eğitilmemiştir.” ifadelerine yer verdi.

Ortaya çıkan ilgilere göre Jacob Devlin adlı Google yapay zekâ mühendisi, Google’ı ChatCPT verilerini kullanmamasıyla ilgili uyardı. Bu uyarının nedeni de OpenAl’ın hizmet şartlarını ihlal etme ve cevapların benzer olma endişesi.

Uyarının ardından ise Jacob Devlin’in OpenAl’e katılmak için Google’dan ayrıldığı söyleniyor. Bunun dışında ise bazı kaynaklar, Google’ın bu uyarıdan sonra ChatGPT verilerini kullanmayı bıraktığını söylüyor. Ancak Google, tüm bu iddiaların doğru olmadığını belirtiyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Google, İddialar, Şirket, Veri, Yapay Zeka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir