Skip to main content

Hyundai modellerinde 390 bin TL’ye varan indirim!

Gün içinde açıklanan karar ile birlikte elektrikli otomobillerde yüzde 10’luk ÖTV matrah limiti gücü 160 kW’ye kadar olan modellerde 1 milyon 250 bin TL’ye çıkarıldı. Bu güncelleme ile birlikte otomobil üreticileri de yeni elektrikli araç listelerini yayınlamaya başladı.

Hyundai’nin elektrikli modellerinde fiyat güncellemesi yapıldı

Ülkemizde elektrikli otomobil satışında iddialı olan Hyundai de zaman geçmeden yeni fiyatlarını yayına almaya başlıyor. Kona Electric ve IONIQ 5 ile Türkiye pazarında bulunan Hyundai fiyatlarını güncelledi. Buna göre model ve versiyonlara göre değişmekle birlikte 390 bin TL’ye varan indirimler yer alıyor.

Yeni elektrikli araç ÖTV matrah güncellemesi ile birlikte Kona Electric’in tüm versiyonları yüzde 10’luk vergi dilimine düşmüş durumda. Bunun yanı sıra IONIQ 5’in 125 kW’lık versiyonu da artık yüzde 40 yerine yüzde 10 orandan vergilendirilecek. IONIQ 5’in dört tekerlekten çekişli versiyonu ise yüzde 60’lık dilimden yüzde 50’lik vergi dilimine düşmüş durumda.

ÖTV matrah güncellemesi ile birlikte Hyundai Kona Electric’in giriş versiyonunu 1 milyon 192 bin TL’lik fiyatı, 937 bin 167 TL olarak hesaplanıyor. Bu hesaplama ile birlikte araçta 250 binden TL’den daha fazla bir indirim olduğu göze çarpıyor. Kona’nın en pahalı versiyonunda ise indirim 300 bin lira seviyesinde. Bu versiyonun fiyatı 1 milyon 414 bin TL’den 1 milyon 111 bin 881 TL’ye düşmüş durumda.

IONIQ 5 cephesine geçtiğimizde ise çok daha ciddi bir indirim görüyoruz. IONIQ 5 modelinin tek motorlu 125 kW’lık versiyonunun fiyatı 1 milyon 828 bin TL’den 1 milyon 437 bin 167 TL’ye düştü. Bu önemli fiyat farkı ise aracın yüzde 40’lık vergi diliminden yüzde 10’luk orana düşmesi ile mümkün oldu. Diğer yandan yüzde 60’lık dilimden yüzde 50’ye düşen dört tekerlekten çekişli versiyonda ise fiyat indirimi 140 bin TL ile sınırlı kaldı.

ÖTV matrah güncellemesi ile birçok elektrikli aracın fiyatında önemli oranda düşüşler bekleniyor. Peki siz elektrikli Hyundai modelleri ve yapılan ÖTV matrah güncellemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. İlgili videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Bin Tl, Elektrikli, Fiyat, Gün, Versiyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir