Skip to main content

İkinci el telefonda hangi marka daha az değer kaybediyor?

Döviz kurlarının yükselmesi ile birlikte telefon almak bir hâyli zor hâle gelmiş durumda. Hâl böyleyken çoğu kişi de ikinci el telefonlara yöneliyor. Bu anlamda telefonlarını elden çıkarmak isteyenler ve telefon almak isteyenler için ikinci el piyasası da bir o kadar önemli duruma geldi.

iPhone 14 ikinci elde değerini daha iyi koruyor

Herkesin bildiği gibi iPhone modelleri ikinci elde değerlerini önemli ölçüde koruyor. Diğer yandan Android telefonlar ise Apple kadar başarılı değil. Yurtdışında SellCell tarafından yapılan bir ikinci el telefon araştırması da bu durumu doğrular nitelikte.

SellCell tarafından hazırlanan raporda iPhone 14, Samsung S23 ve Google Pixel 7 modellerine yer veriliyor. Yapılan araştırmada en başarılı beklendiği gibi iPhone oluyor. Samsung S23 ise Google Pixel 7 modeline göre biraz daha iyi rakamlara ulaşmış durumda.

‘Yeni gibi’ durumdaki bir iPhone 14 modelleri ilk ay sonunda yüzde 32,3 değer kaybederken, aynı durumdaki Samsung S23 için değer kaybı yüzde 41,1 oluyor. Pixel 7 modelleri ise aynı süreçte yüzde 43,1 oranında değer kaybediyor.

Yeni gibi durumdaki modellerde ikinci ayda farkın daha dramatik bir şekilde arttığını görüyoruz. iPhone 14 modellerindeki değer kaybı 2 ay sonunda yüzde 31’e düşerken, Samsung ve Google cephesinde ise değer kayıpları sırası ile yüzde 43,3 ve yüzde 45,9 olarak gerçekleşiyor.

‘İyi’ durumdaki ikinci el telefonlarda da durum değişmezken, iPhone modellerinde ikinci ay sonundaki değer kaybının azalması ise oldukça dikkat çekici. Goog Pixel 7 modellerinin değerinin yüzde 50’nin üzerinde düşmesi de bir diğer dikkat çeken nokta oldu.

Ülkemizde telefonların değer kayıplarının bu seviyede olmadığını biliyoruz ancak yine de SellCell tarafından yapılan araştırma ikinci el telefonlardaki durumu gözler önüne sermiş oluyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Durum, İkinci El, İphone, Modelleri, Telefon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir