Skip to main content

İlk TOGG Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teslim edildi!

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olan Togg, uzun süren bekleyişin ardından yollara çıkıyor. 29 bin tanesi yapılan çekiliş sonucunda şanslı vatandaşlara teslim edilecek olan Togg T10X’in 8 bin adedi ise kamu kuruluşlarına ayrılmış durumda. Yerli otomobilin ilk müşterisi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu

Cumhurbaşkanı, üretim bandından inen ilk aracı teslim aldı

İlk Togg T10X ,Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teslim edilirken bir diğer araç ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e veriliyor. İlk yerli otomobilin teslimatı yapılan tören ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapıldı. İlk teslimatın yapılmasının ardından yerli otomobilin sahiplerine teslim edilme başlıyor.

Togg T10X teslimatları başlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan da konu hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın yerli otomobilin teslimatı hakkında yaptığı açıklamada “İnşallah bugünden itibaren TOGG’u yollarda görmeye başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın teslim aldığı Togg, Anadolu olarak isimlendirilen kırmızı renge sahip. Teslim edirsu bulunuyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teslim edilen ‘Anadolu’ rengindeki Togg’un 34 EE 2071 plakası ise dikkatlerden kaçmadı.

Tayyip Erdoğan’ın aracını teslim alması ile birlikte çekilişte çıkan kişiler de uzun menzilli Togg T10X’leri teslim almaya başlayacaklar. Teslimatların kısa süre içerisinde sahiplerine ulaştırılması bekleniyor.

Uzun menzilli araçların teslimatının tamamlanmasının ardından kısa menzilli V1 pakete sahip model için planlanan teslim süreci 20 bin TL’lik lansman özel paketi ile birlikte temmuz ayında başlıyor. Kısa menzilli V1 pakete sahip versiyonu lansman özel paketinden yoksun olarak tercih ettiğinizde ise teslim tarihi kasım ayına kadar sarkıyor.

Togg T10X özellikleri!

Motor160 KW/ 320 KW
Beygir gücü218 HP/430 HP
0-100 hızlanma<7.6 sn/ <4.8 sn
Menzil314 km/ 523 km
Otonom sürüş2. seviye
Aks açıklığı2890 mm
Euro NCAP5 yıldız hedefleniyor
Motor seçenekleriArkadan itişli/ Dört çeker
Batarya seçenekleriStandart menzil (52,4 kWh) / Uzun menzil (88,5 kWh)
Elektrik tüketimiWLTP16,7 kWh/100 km16,9 kWh/100 km
ŞarjRapid şarj teknolojisi
2023’te
28 dakikada yüzde 20’den 80 dolum
2025‘te 8 dakikada yüzde 80 dolum

Togg T10X fiyatları şu şekilde:

  • V1 RWD Standart Menzil: 953 bin TL
  • V2 RWD Standart Menzil: 1 milyon 55 bin TL
  • V2 RWD Uzun Menzil: 1 milyon 215 bin TL

Togg teslimatı bu ay itibarıyla başlarken, ilerleyen dönemde araçların sahiplerine ulaştırılması bekleniyor. Kasım ayı ile birlikte son araçların teslimatı da başlayacak. Çekilişte yer alan ikinci 20 bin kişilik listenin ise araçlarına 2024 yılında sahip olması bekleniyor. Peki siz bu konuda hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Cumhurbaşkanı, Erdoğan, Menzil, Teslim, Togg T10X

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir