Skip to main content

Instagram ve Facebook’ta reklam derdine son! Ama bir şart var

Avrupa’da milyonlarca dolar para cezasına çarptırıldıktan sonra Meta, nihayet Facebook ve Instagram’da kullanıcılarını takip etmeyi bırakıyor. Avrupa Birliği tarafından yapılan baskılar sonrasında Meta en sonunda Instagram ve Facebook reklamlarında AB normlarına uymayı kabul etti.

Facebook ve Instagram’da rahatsız edici özel reklamlara son

Gelen bilgilere göre Çarşamba gününden itibaren AB’deki Meta kullanıcıları reklam takibinden kurtulacak. Böylece AB’deki Instagram ve Facebook kullanıcıları hangi videoları izledikleri veya tıkladıkları içerikler çerçevesinde reklamlarla karşılaşmayacak. Kullanıcılara artık yalnızca yaş aralıkları ve genel konumları gibi geniş kategorilere dayalı reklamlar gösterilecek.

Reklam politikasını değiştirmek için ise Meta kullanıcılarının bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor. Bu süreçte kullanıcılar Meta’nın uygulama içi aktivitelerini reklamlar için kullanmasını istemediklerini ileten çevrimiçi bir form doldurup göndermeleri gerekiyor.

Meta’ya gönderilen bu form ise tek başına özel reklamlardan kurtulmak için yetmiyor. Form gönderildikten sonra Meta tarafından değerlendirecek ve talebin uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek. Böylece AB normlarına karşı tavrını sürdüren Meta, son kararın kendileri tarafından verilmesini istiyor.

Meta, AB düzenleyicileri tarafından uygulanan politikalara ve cezalara itiraz etmeye devam edeceğini, ancak şimdilik bunlara uymak zorunda olduklarını söylüyor. Meta’nın özel reklamlara yönelik bu karmaşık devre dışı bırakma yaklaşımının ise şirket aleyhine yeni şikayetlere yol açabileceğini düşünüyoruz.

Yapılan baskılar sonucunda her ne kadar zor bir süreç olsa da her izlenen içeriğin reklam olarak kullanıcıların karşısına çıkmaması oldukça rahatlatıcı bir durum. Bu sistemin en kısa sürede Türkiye’de de uygulanmasının Instagram ve Facebook kullanıcıları için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Peki siz Instagram ve Facebook platformlarının reklam politikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Facebook, Instagram, Kullanıcıları, Meta, Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir