Skip to main content

Intel yeni nesil ekran kartı için işi sıkı tutuyor!

Ekran kartı sektöründe iddialı bir pozisyon almak isteyen Intel, geçtiğimiz yıl tanıttığı Arc serisi ile istediği başarıyı elde edememişti. Bu sefer işleri daha sıkı tutmaya hazırlanan şirket, Battlemage mimarisi ile NVIDIA ve AMD’nin karşısına çıkmak istiyor.

Yeni nesil Intel ekran kartlarını TSMC üretecek

Yeni nesil ekran kartlarında iddialı olmak isteyen Intel’in cihazların üretimi için TSMC ile anlaştığı belirlendi. TSMC ile önemli sözleşmelere imza atan Intel’in yeni nesil ekran kartları, 4 nm süreç ile üretilecek. Yeni nesil ekran kartlarının piyasaya çıkış tarihi ise 2024 yılının ikinci yarısı olarak gösteriliyor.

Intel, ikinci nesil ekran kartlarının üretimi için TSMC ile anlaşırken üçüncü nesil Celestial grafik işlemciler için de şimdiden planlarını oluşturmuş durumda. Gelen bilgilere göre şirketin üçüncü nesil ekran kartları 2026 yılında piyasaya sürülecek ve TSMC’nin N3X (3 nm) üretim sürecinden geçecek.

Intel’in ilk nesil grafik birimleri çoğu kişiye göre hayal kırıklığı yaratmış olsa da şirketin ekran kartı gelişiminden oldukça mennun olduğu da gelen bilgiler arasında. Birinci nesil ekran kartlarının ardından yeniden yapılanmaya giden şirket, ekran kartı departmanını CCG ve DCAI olmak üzere iki alt gruba ayırmıştı. Şirket yeniden yapılanma ile birlikte gelecekte üretecekleri ekran kartları için taleplerin önemli oranda artacağı inancında.

Ürettiği işlemciler ile bilinen Intel, uzun süredir NVIDIA ve AMD’nin kontrolünde olan ekran kartı sektöründe de söz sahibi olmaya kararlı gibi görünüyor. Ekran kartı için geliştirme çalışmaları devam eden şirketin yakın zamanda “Alchemist+” ekran kartı serisini de tanıtması bekleniyor.

Intel, önümüzdeki yıl tanıtılacak olan Battlemage ve 2026 yılında gün yüzüne çıkacak olan Celestial serisi ile ekran kartı pazarında iddialı olma hedefinde. Peki siz Intel imzalı ekran kartı modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Ekran Kartı, Intel, Şirket, Tsmc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir