Skip to main content

iPhone 15 Ultra’nın tasarımı sızdırıldı! Değişiklik var mı?

Akıllı telefon dünyasının önde gelen şirketlerinden Apple, bu yıl iPhone 15 serisini tanıtacak. Merakla beklenen bu seri için ilk sızıntılar gelmeye başladı. Son olarak serinin en üst modeli iPhone 15 Ultra’nın tasarımı ortaya çıktı. Böylelikle telefonda kullanılacak giriş de gözler önüne serildi.

iPhone 15 Ultra’nın CAD tasarımı sızdırıldı!

Daha önceki sızıntılarıyla bilinen gizli bir kasa üreticisi personeli ve 3D grafik sanatçısı tarafından iPhone 15 Ultra’nın CAD tasarımı sızdırıldı. Apple, yeni bir model tanıtmadan önce cihazın CAD (geometrik tasarımı) dosyasını kılıf gibi aksesuar üretimi yapan belirli üreticilerle paylaşıyor. Şu anki sızdırılan tasarım da bu amaçla hazırlanmış. Yani bu, cihazın ön, arka ve yan tarafını detaylıca görebileceğimiz anlamına geliyor.

9to5Mac ile paylaşılan görseller, önceki modellere göre yapılan farklılıkları gözler önüne seriyor. Yukarıdaki görsele baktığımızda, kamera çıkıntılarının iPhone 14 Pro ve Pro Max’e göre daha kalın olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle yeni özelliklerle donatılmış bir lensle karşılaşabiliriz.

Öte yandan telefonun köşelerindeki kavisin de arttığını görebilmek mümkün. iPhone’u tutmanın daha kolay olması ve yanlışlıkla dokunmayı engellemek hedefleniyor olabilir. Aynı zamanda telefonun yan tarafındaki düğmelerin boyut değişiklikleri gözden kaçmıyor. Ayrıca Apple’ın iPhone 14 serisi ile hayatımıza soktuğu Dynamic Island tasarımının iPhone 15 Ultra’da da yer aldığını görüyoruz.


iPhone 14 Pro vs iPhone 15 Ultra (CAD)

iPhone 15 Ultra’nın ekranı ile ilgili henüz bir sızıntı mevcut değil. Ancak tahminler, iPhone 14 Pro ile aynı büyüklükte, yani 6.1 inç olacağı yönünde. Yukarıdaki görselde iPhone 15 Ultra’nın, 14 Pro’ya kıyasla ekran-gövde oranının daha yüksek olduğu görülebilir.

iPhone 15 Ultra USB Type-C giriş mi kullanıyor?

iPhone 15 Ultra‘nın alt kısmına baktığımızda, cihazın USB Type-C girişi kullandığını görüyoruz. Bunun nedeni Avrupa Birliği’nin elektronik ürünlerde USB Type-C’yi zorunlu tutması. Bunun için son tarih 2025 yılıydı.

Apple’ın Eylül 2023’te iPhone 15 serisini tanıtması bekleniyor. O zamana kadar yeni bir sızıntı çıktığında siz okurlarımı bilgilendireceğiz. Peki sizler iPhone 15 Ultra’nın sızdırılan tasarımı hakkında neler düşünüyorsunuz? Beklentilerinizi karşıladı mı? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


İphone 15, Pro, Seri, Tasarımı, Yan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir