Skip to main content

iPhone pil sağlığı nasıl korunur? Bilmeniz gerekenler – 2023

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, bilgisayarlara olan ihtiyacı her geçen gün ortadan kaldırmaya devam ediyor. Birçok kullanıcı bilgisayara ihtiyaç duymadan tüm işlemleri telefon üzerinden gerçekleştirebiliyor. Şık tasarım, üstün özellikler ve kamera performansı telefonları üst noktalara taşırken, pil ömrünün geliştirilmesi şart. İşte iPhone pil sağlığı için bilmeniz gerekenler.

iPhone pil sağlığı koruma rehberi

Apple, her yeni iPhone serisinde çok daha güçlü bir işlemci ve ekran sunuyor. Aynı zamanda daha büyük batarya kapasitesine yer veriyor. Doğal olarak daha uzun batarya ömrü vadediyor. Ancak bu donanımları gün içerisinde verimli kullanmak için iPhone pil ömrünü korumanız gerekiyor.

Akıllı telefon pil sağlığını korumak için uygulayabileceğiniz birkaç adım bulunuyor. Özellikle Apple’ın da tavsiye ettiği bu önerilere uyarak, iPhone için batarya performansını maksimize edebilirsiniz.

1 – iOS güncellemelerini aksatmayın

En son iOS güncellemeleri genellikle pil ömründe iyileştirmeler barındırır. Bu nedenle en iyi pil performansını almak için iOS’u güncel tutmanız önemlidir.

2 – Güneşten, aşırı sıcaklıklardan kaçının

Yüksek sıcaklıklar akıllı telefon bataryalarına zarar verir. Benzer şekilde iPhone’u çok soğuğa maruz bırakmak da pilin hızlı bitmesine neden olabilir. Bu nedenle, iPhone’u doğrudan güneş ışığına tutmaktan kaçınmalısınız.

3 – Orijinal şarj cihazı kullanın

Üçüncü parti şarj cihazlarının kullanımı, iPhone bataryasına zarar verebilir. Apple tarafından sağlanan lightning kablosunu kullanmanızı ve ayrıca orijinal şarj adaptörü satın almanızı öneriyoruz. Buna ek olarak, Apple tarafından onaylanmış markaları da tercih edebilirsiniz.

4 – Düşük Güç Modu’nu Kullanın

Akıllı telefonun pil seviyesi yüzde 20’nin altına düşmesi durumunda, Düşük Güç Modu otomatik olarak devreye girecek ve güç tüketimini azaltacaktır. Ancak pil ömrünü uzun süreli korumak isterseniz bu özelliği manuel olarak da etkinleştirebilirsiniz.

5 – Uygulamalarınızı yönetin

Bazı uygulamalar, özellikle arka planda çalışanlar, pil ömrünü hızla tüketebilir. Arka planda güç tüketmeye devam ettikleri için, hem işlemcinizi hem de bataryanızı yorar. Bu yüzden uygulamalarınızı yönetmek ve sık kullanmadıklarınızı telefondan kaldırmanız gerekir.

6 – Gereksiz özellikleri kapatın

Konum, Bluetooth ve Wi-Fi gibi bazı özelliklerin 7/24 açık olmasına gerek yoktur. Bu özellikleri açık bırakarak bataryanızın tükendiğini bilmelisiniz. İhtiyacınız olmadığında bu özellikleri kapatmak, pil ömrü için doğru olacaktır.

7 – Ekran parlaklığına dikkat edin

Son yıllarda iPhone’larda OLED ekranlar tercih ediliyor olsa da, ekran parlaklığı pil ömrünü doğrudan etkiler. Gün içerisinde batarya ömründen tasarruf etmek için otomatik parlaklığa geçebilir veya düşük ışıkta parlaklığı kısabilirsiniz.

8 – Bataryayı tamamen bitirmeyin

Akıllı telefonun bataryasını mümkün oldukça yüzde 5’in altına düşürmeyin. Bu, pilin kapasitesine zarar vererek uzun vadede kullanım ömrünü kısaltabilir. Sabah veya geceleri akıllı telefonunuzu tam şarj etmeyi ihmal etmeyin.

Siz iPhone pil sağlığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Akıllı Telefon, Batarya, Gün, İphone, Pil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir