Skip to main content

Japonya depreme nasıl hazırlanıyor?

6 Şubat tarihinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından tüm Türkiye yasa gömüldü. Yapılan çürük binalar nedeniyle binlerce vatandışımızı kaybettik. Peki belki de en büyük deprem ülkesi olarak nitelendirebileceğimiz Japonya depremlere nasıl hazırlanıyor?

1995 yılındaki Kobe depremi milat oldu

Japonya, belki de doğal afetlerden en çok etkilenen ülke konumunda. Yıllar boyunca bu afetlerden ders çıkaran uzak doğu ülkesi, özelikle depremlere karşı oldukça hazır hâle geldi. Japonya için özellike 17 Ocak 1995 yılında meydana gelen 7,2 şiddetindeki Kobe depremi bir milat oldu.

Kobe depreminin ardından yasalarını yenileyen Japonya, dayanıklı binalar konusunda çok ciddi kurallar getirdi. Sadece dayanıklı binalarla yetinmeyen ülke bunun yanı sıra halkını deprem karşısında eğitirken diğer yandan ise teknolojinin nimetlerinden yararlanıyor.

Depreme dayanıklı binalar

Japonya’daki evler, kanunla belirlenmiş katı depreme dayanıklılık standartlarına uygun olarak inşa ediliyor. Birçok bina deprem sırasında binaların zarar görmesinin önüne geçen sismik izolatörler üzerinde konumlandırıyor. Böylece 8 şiddetindeki depremler bile Japonya’da büyük hasarlara yol açmıyor.

Kaynak: Shiftdelete


Binalar, Deprem, Japonya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir