Skip to main content

Mercedes-AMG, Formula 1 aracını tanıttı!

Formula 1’de 2023 sezonu yaklaşırken takımlar da birer birer yeni araçlarını tanıtmaya başladı. Haas, Alfa Romeo, Alpha Tauri, Red Bull, Aston Martin ve Ferrari’nin ardından Mercedes-AMG de yeni sezonda yarışacağı aracı ve renk düzenini tanıttı.

Mercedes-AMG, W14 ile tekrar siyah renge döndü

Mercedes-AMG Petronas Formula 1 takımı, 2023 yılında yarışacağı W14 aracını gözler önüne serdi. Geçtiğimiz yıl yaşanan hayal kırıklığının ardından yeniden üst sıralarda yarışmak isteyen marka yeni sezona iddialı bir giriş yapmayı hedefliyor.

Mercedes-AMG, Black Lives Matter hareketi ile 2 sezon boyunca siyah renk kullanmasının ardından geçtiğimiz yıl W13 ile gmüş rengine geri dönmüştü. Ancak bu sezon ile birlikte Alman yarış takımı yeniden siyah renk düzenine dönüyor. Bu kararın ardında ise ağırlık tasarrufunun yattığı belirtildi. Mercedes-AMG’nin yeni F1 aracında birçok parçayı boyamadan ham karbon fiber olarak bıraktığı rahatça görülüyor.

Geçtiğimiz yılı özellikle dalgalanma (yunuslama) sorunu ile başa çıkmakla harcayan takım, bu sene ise daha fazla performans göstereceklerine inanıyor. Mercedes-AMG ayrıca geçtiğimiz yıl oldukça fazla tartışılan sidepod tasarımını da koruyor. Şirket bu bölümde diğer takımların aksine oldukça dar bir tasarım kullanmaya devam edecek.

Şirket yetkilileri yeni yarış araçlarında geçtiğimiz yıl bütçe kısıtlamaları nedeniyle yapamadıkları tüm eksiklikleri tamamladıkları iddiasında. 2026 yılına kadar motorların dondurulduğu Formula 1’de üreticiler ağırlık azaltımı ve aerodinamik gelişmelere odaklanmış durumda. Mercedes-AMG de bu konuda benzer bir yol izlemiş gibi görünüyor. Şirket ayrıca W14’te yeni bir ön süspansiyon geometrisine yer veriyor.

Formula 1’de 2023 sezonu büyük bir heyecana sahne olacak gibi görünüyor. Bu yıl F1 sezonunda Red Bull, Ferrari ve Mercedes-AMG arasında geçen bir üçlü şampiyonluk yarışına tanık olabiliriz. Peki siz Mercedes-AMG’nin yeni F1 aracı ve 2023 Formula 1 sezonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Formula 1, Mercedes-Amg, Sezon, Yarış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir