Skip to main content

Microsoft, düşük çözünürlüklü video devrini bitirecek!

Özellikle eski videolarda büyük bir çözünürlük sıkıntısı yaşanıyor. 4K ve 8K videoların yer aldığı günümüzde 144P, 360P ve 480P çözünürlükler oldukça demode görünüyor. Microsoft Edge ise bu duruma bir çözüm getirmeye hazırlanıyor.

Microsoft Edge video çözünürlüklerini artıracak

Microsoft Edge’in henüz geliştirme aşamasındaki özelliklerini kullanıcıların test edebilmesine ve geri bildirimde bulunmasına imkan veren versiyonu olan Edge Canary, yeni bir özellik ile karşımıza çıkıyor. Microsoft Edge Canary artık düşük çözünürlüklü videoları yükseltmenize izin veren henüz test aşamasında olan bir özelliğe sahip.

Microsoft, yaptığı açıklamada Microsoft Edge’de oynatılan her üç videodan birinin 480p veya daha düşük çözünürlüğe sahip olduğunu belirtti. Bu videoların çözünürlüğünü artırarak, metnin okunmasını kolaylaştırma ve genel görüntüleme deneyiminin geliştirilmesi hedefleniyor.

Video Süper Çözünürlüğü (VSR) adı verilen sistem videoların çözünürlüğünü 720P’ye çıkarıyor. Sistem bu yükseltmeyi yapabilmek adına makine öğrenmesi, yapay zeka ve ekran kartından yararlanıyor. VSR için belirtilen sistem gereksinimleri ise hiç de düşük değil. Bu sistemi kullanabilmek adına en azından bir NVIDIA RTX 20 serisi veya AMD RX5700 ekran kartına ihtiyaç duyuluyor.

Microsoft tarafından VSR kullanılabilmesi için belirtilen özellikler ise şöyle:

  • Nvidia RTX 20/30/40 serisi veya AMD RX5700-RX7800 serisi ekran kartı
  • Video 480P veya daha düşük çözünürlükte olmalı
  • Cihaz prize takılı olmalı
  • Videonun hem yüksekliği hem de genişliği 192 pikselden büyük olmalı
  • Sistem, PlayReady veya Widevine gibi Dijital Hak Yönetimi teknolojileri ile korunmayan içeriklerde
  • Sistem istenirse ‘edge://flags/#edge-video-super-resolution‘ komutu ile çalıştırılabiliyor

Videoların çözünürlüklerini önemli oranda artırmayı vadeden bu sistemin henüz test aşamasında olduğunu hatırlatalım. Makine öğrenmesi ve yapay zeka teknolojisine bağlı olan bu sistemin kullanım oranı arttıkça daha başarılı işler ortaya koyacağını söyleyebiliriz.

Şimdilik test aşamasında olan VSR, düşük çözünürlüklü videolar için bir kurtarıcı olabilir. Peki siz Microsoft Edge Canary üzerinden sunulan bu yeni özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Çözünürlük, Düşük, Microsoft Edge, Sistem, Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir