Skip to main content

Microsoft Edge’de VPN dönemi: Herkes kullanamayacak

Microsoft Edge nihayet yerleşik VPN özelliğini devreye alıyor. Microsoft ve Cloudflare iş birliğinde sunulan yeni VPN hizmeti ücretsiz olarak açıldı. Özellik bir yılı aşkın bir süredir beta sürecindeydi, artık Edge 110 ile kullanılabilir.

Microsoft Edge VPN nasıl açılır?

Microsoft Edge’de yer alan ücretsiz VPN aylık 1 GB veri limitine sahip. Diğer planlar için fiyatlandırma ayrıntıları henüz açıklanmadı. Özelliğin kararlı sürüme geldiğini düşünürsek, Microsoft’un yakında fiyatlandırmayı açıklayabileceğini ve Edge Secured Network’ü piyasaya sürebileceğini söyleyebiliriz.

Özellik, kullanıcının yakın olduğu bölgeye göre sunucuyu otomatik olarak seçecek. Microsoft, VPN özelliği sayesinde kullanıcıların IP adresini değiştirmesine izin verecek. Bu sayede bölgesel kısıtlamalar Edge ile aşılabilecek.

VPN desteği kararlı Edge 110 sürümüyle sunulacak. Edge 110’un ekran görüntülerine göre VPN hizmeti; “Belirli Siteler”, “Optimize” ve “Tüm Siteler” şeklinde üç çalışma modu bulunuyor. İsimlerinden de anlayacağınız üzere, ilki sadece belirli web siteleri için kullanılabilecek. Optimize ise ortak Wi-Fi veya HTTP sitelerde otomatik açılacak.

Microsoft Edge 110 güncellemesi aldıysanız, VPN hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Gizlilik, Arama ve Hizmetler yolunu izlemeniz ve VPN’i aktifleştirmeniz yeterli olacak. Aylık veri sınırı olduğu için, belirli web siteleri için VPN’i açık tutmak mantıklı görünüyor.

Edge’in sunacağı hizmetin, diğer VPN platformlarına kıyasla ne kadar başarılı olacağı henüz belli değil. Ancak Cloudflare altyapısıyla sunulacağını ve milyonlarca kullanıcıya sunulacağını göz ardı etmemek gerekiyor.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Shiftdelete


Edge, Microsoft, Vpn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir