Skip to main content

Microsoft’un iPhone’lar için Xbox Game Store planı

Microsoft geçtiğimiz günlerde oyun üreticisi Activision Blizzard’ı satın almasının ardından onay sürecini beklemeye başladı. Şirketin oyun şefi Phil Spencer’ın yaptığı açıklamaya göreyse bu onayın gelmesinin ardından Microsoft iPhone’lar için bir Xbox Game Store hizmetinin aktif olabileceğini belirtti. Şimdilik bir kesinlik yok ama satın alma onayının ardından App Store içerisinde de AB Rekabet Kurulu’nca bazı değişmesi gereken maddeler var.

Xbox Game Store ve iPhone!

Apple cihazlarında ,özellikle iPhone’larda, App Store dışında bir oyun sağlayıcı hizmeti yok. Yani Apple’ın sizlere sunduğu oyunlar dışında herhangi bir oyunu telefonunuza indiremiyorsunuz. Bu yıllardan beridir IOS ekosistemi sayesinde Apple’ın sıkı denetiminde ilerleyen bir süreç. Ancak Xbox Game Store gibi bir uygulamanın iPhone’lara gelmesi demek bazı şeylerin Apple denetiminden çıkması anlamına geliyor.

Microsoft oyun şefi Phil Spencer yaptığı açıklamada “Birinin oyun oynamak isteyeceği herhangi bir platformda diğer rakiplerle birlikte içerik sunabilecek üçüncü parti uygulamalardan olmak istiyoruz. Bugün bunu mobil cihazlarda yapamıyoruz ancak mümkün kılmaya çalışıyoruz.” dedi.

Burada aslında Xbox Game Store’un direkt Apple cihazlara yönelmesine olanak sağlayan 2 etmen var. Birincisi mobil platformlarda hareket kazanmak için atılımlarda bulunan Xbox Game Store için rakipsiz sayılabileceği tek ortamın Apple cihazlar olması. Çünkü Apple cihazlarında App Store haricinde bir sağlayıcı yok. İkincisiyse Apple’ın Avrupa Birliği Dijital Pazarlar yasası gereğine uyma zorunluluğu.

Avrupa Birliği Dijital Pazarlar yasası gereğince akıllı cihaz üreticilerinin cihazların içindeki uygulama kısmında rekabet eşitliği sağlaması gereği zorunludur. Apple bu yasaya şu anda uymuyor. Çünkü sadece kendi uygulamaları App Store’da yer almakta. Ancak bu düzenleme kapsamına girmesiyle birlikte artık Xbox Game Store gibi platformlarında Apple cihazlarında önü açılmış olacak.

Uygulama Apple cihazları için sadece AB sınırları içerisinde uygulanacak. Yani ABD Apple cihazlarında Xbox Game Store bulunmayacak. Durumla ilgili şimdilik bir kesinlik bulunmasa da her iki şirkette kendi hazırlıklarını yapıyor. İlerleyen zamanlarda süreç kesinlik kazanacak.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Sizce Apple cihazlarında Xbox Game Store’a gerek var mı? Sizce Apple haksız rekabet yapıyor mu? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kaynak: Shiftdelete


App, Cihazlar, Oyun, Uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir