Skip to main content

POCO F3 için MIUI 14 güncellemesi yolda!

Geçtiğimiz aylarda vitrine çıkan MIUI 14, Android 12 ve 13‘ü temel alıyor ve birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Etkinliğin hemen ardından dağıtımı başlayan ve günümüz itibariyle orta segmet modeller için yayınlanan arayüzün çok yakında POCO F3 için de kullanıma sunulacağı öğrenildi.

POCO F3 MIUI 14 güncellemesi alıyor

POCO F3, 2021’de piyasaya sürüldü ve kutudan Android 11 tabanlı MIUI 12 ile çıktı. Şu anda Android 12 tabanlı MIUI 13 ile kullanıcıların karşısına çıkan telefon görünüşe göre MIUI 14 güncellemesini de alacak.

Xiaomiui’nin haberine göre MIUI 14 güncellemesi V14.0.2.0.TKHEUXM model numarasıyla Global ROM çalıştıran POCO F3 modelleri için çok yakında yayınlanacak. Henüz net tarih belli olmasa da şubat ayının sonlarına doğru kullanıma sunulması bekleniyor.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni arayüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Mıuı 14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir