Skip to main content

Samsung, Apple için kesenin ağzını açtı!

Akıllı telefon dünyasının en büyük ismi olan Apple, sektördeki konumunu titizlikle çalışmasına borçlu diyebiliriz. Şirket, cihazlarında kullandığı ekipmanları özenle seçiyor. Ekran konusunda da aynı özveriyi gösteren Apple, bu yılın son çeyreğinde sahne alacak amiral gemisinin ekran tedarikçisini belirledi.

Samsung, OLED üretimi için 3 milyar dolarlık bir yatırım yaptı

Birçok önemli kaynak Apple’ın ilk OLED ekranlı iPad modelini 2024’te piyasaya süreceğini söylüyor. Apple’da OLED ekran için BOE şirketi ağır basıyordu. Ancak geçtiğimiz aylarda gelen bilgilere göre şirket, OLED ekranları için Samsung Display ve LG Display ile anlaşmıştı.

Önemli bir haber sitesi olan 9to5Mac, dün yayınladığı bir yazısında Apple’ın OLED panellerine yönelik talebinin arttığını belirtti. Bugün Reuters, bu durumu doğrular nitelikte bir girişimi ortaya çıkardı. Habere göre Samsung, OLED üretimi için 3 milyar dolarlık bir yatırım planlıyor.

Daha önce elde edilen bilgilere göre Apple, 12,9 inç ve 10,9 inç OLED panel siparişleri verdi. Birçok kaynak, ilk OLED ekranlı iPad modelinin önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde sahne alacağını belirtiyor. Ek olarak Apple, katlanabilir modeller üzerinde çalışıyor. Henüz doğrulanmasa da şirket, Samsung’dan esnek ve ince OLED panelini üretmesini istiyor.

Apple, geçtiğimiz yılın Ekim ayında M2 işlemcili iPad Pro modelini tanıtmıştı. ARMv8 mimarisi üzerine inşa edilen ve 5nm teknolojisiyle üretilen işlemci, yüzde 15’e kadar daha hızlı performans sunan 8 çekirdekli CPU’ya ve yüzde 35’e kadar daha hızlı grafik performansı sunan 10 çekirdekli GPU’ya ev sahipliği yapıyor. Cihaz, 12,9 inçlik Liquid Retina XDR ekran ile donatılan iPad Pro, P3 geniş renk yelpazesi, True Tone ve ProMotion gibi gelişmiş ekran teknolojilerini içerisinde barındırıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

Kaynak: Shiftdelete


Apple, Ekran, Oled

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir