Skip to main content

Tapu sorgulama nasıl yapılır? [Görsel Anlatım]

İnternetin hayatımıza daha fazla dahil olmasıyla birlikte birçok işlem de dijital olarak yürütülebiliyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından sağlanan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sayesinde tüm arsa, ada, tapu parsel sorgularınızı internetten yapabilirsiniz. Tapu sorgulama hizmeti ayrıca e-Devlet’te yer almaktadır.

İnternette tapu sorgulama yolları

Arsa veya konut satışında detaylı bilgi almak için tapu veya parsel sorgulamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ise hem e-Devlet hem de kendi TAKBİS platformu üzerinden vatandaşlara detaylı bir rapor sunuyor.

TAKBİS ile parsel sorgulama

İlk olarak 2012 yılında erişime açılan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) aracılığıyla arsa ve arazi gibi gayrimenkuller için parsel sorgulama yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise şu şekilde:

  • Adım 1: TAKBİS web sitesine bu bağlantıdan ulaşın.
  • Adım 2: Sol panelde yer alan bölümde sorgulama tipini seçin. (İdari, taşınmaz no vs.)
  • Adım 3: Eğer İdari sorgulama yapacaksanız sırasıyla il, ilçe, mahalle, ada ve parsel no’yu girin.
  • Adım 4: Sorgula’ya tıklayarak parsel raporunuzu alın.

Sorgulama yaptığınız parselin tam konumunu ekranın sağ tarafında yer alan haritadan görebilirsiniz. Arsa veya konut satışı sırasında uyuşmazlık olup olmadığını da bu ekrandan teyit edebilirsiniz.

e-Devlet’te tapu sorgulama

TAKBİS platformu üzerinden yapabileceğiniz tapu ve parsel sorgulama işlemini e-Devlet’te de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için şu adımları takip edin:

  • Adım 1: e-Devlet arama kutucuğuna “Tapu Bilgileri Sorgula” yazın ve tıklayın.
  • Adım 2: (Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemine geçmiş Tapu Sicil Müdürlüklerine ait kayıtlarında T.C. Kimlik numaranız ile eşleşen bir kayıt bulunursa) taşınmaz listesini görebilirsiniz.
  • Adım 3: T.C. Kimlik numaranıza kayıtlı tapulardan birini seçip detay bilgilerine ulaşabilirsiniz.

e-Devlet’te başkası adına tapu sorgulama

Buna ek olarak başkasının adına da sorgu yapabilirsiniz. Ancak bunun için mahkeme veya noterdan onaylı bir veraset almış olmanız gerekmektedir. Eğer verasetiniz varsa e-Devlet arama kutusuna “Tapu Bilgileri Sorgula (Mirasçısı Olduğunuz Kişi Adına)” yazarak tapu bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Bilgi, E-Devlet, Parsel, Sorgulama, Tapu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir