Skip to main content

Tarayıcı rekabeti kızışıyor: Microsoft’un koltuğu sallantıda!

Gün geçtikçe eklenen yeni özelliklerle birlikte internet tarayıcıları arasındaki rekabet de artıyor. Güncel raporlarıyla bilinen Statcounter, internet tarayıcısına ait güncel bir rapor yayınladı. Bu raporda ise tarayıcı alanındaki son ayrıntılar ortaya çıktı. Rapora göre Safari en popüler ikinci tarayıcı bölümünde Edge’in koltuğunu sallıyor.

Safari, en popüler ikinci masaüstü tarayıcısı olma ihtimaline sahip

Statcounter, tarayıcı pazarına ait güncel bilgileri şubat raporunda gün yüzüne çıkardı. Tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkan rapora bakıldığı zaman çok büyük değişiklikler yok gibi duruyor. Ancak raporun en dikkat çekici kısmı en popüler ikinci tarayıcı bölümünde yer alıyor.

Daha önceki rapora bakıldığı zaman en popüler ikinci masaüstü tarayıcısında Microsoft Edge’in yer aldığını görürüz. Ancak son raporlar bu unvanın Apple’ın Safari’sine gitme ihtimalinin çok yakın olduğunu gözler önüne seriyor.

Rapora göre şubat 2023’te Google Chrome yüzde 66,12 pazar payına ulaştı. Bu durum ocak ayına göre yalnızca yüzde 0,29’lık bir düşüşe neden oldu. Microsoft Edge ise yüzde 10,84 (-0,24) ile ikinci sırada yer aldı. Edge’i ise yüzde 10,14 (-0,83) ile Safari üçüncü sırada izliyor.

Dördüncü sırada ise Firefox yüzde 6,84’lük payıyla yer alıyor. Son sırada ise yüzde 3,21 pay ile Opera bulunuyor. Microsoft Edge, daha önceki raporlarda rakibi Safari’den daha güvenli bir alana sahip olurdu. Ancak son raporlar Edge’in büyük bir riskle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Masaüstü pazarının yanı sıra mobil tarafta ise büyük bir değişiklik yok. Google Chrome ve Safari, mobil pazarın neredeyse yüzde 90’ını kaplıyor. Geri kalan kısmı ise Samsung Internet, Opera gibi daha az popüler seçenekler yer alıyor.

Peki, siz en popüler tarayıcı sıralaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


İkinci, Rapor, Safari, Sıra, Tarayıcı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir