Skip to main content

Twitter’a rakip olacak: Meta, yeni bir platform geliştiriyor

Instagram, WhatsApp ve Facebook’un ana şirketi olan Meta, son zamanlarda bazı yenilikler peşinde koşuyor. Gelen bilgilere göre şirket, sahip olduğu platformların yanı sıra yeni bir sosyal ağ üzerinde çalışıyor. İddialar ise Meta’nın yeni platformunun Twitter’a rakip olacağı yönünde. İşte detaylar!

Meta, metin odaklı bir sosyal ağ üzerinde çalışıyor

Bünyesinde Instagram, Facebook ve WhatsApp gibi platformları bulunduran Meta, yeni bir şeyler deniyor. Şirketin sahip olduğu WhatsApp “mesajlaşma“, Facebook “arkadaş ve aile”, Instagram ise “görsel” odaklı platformlar olarak yer alıyor. Şirket ise şimdi metin odaklı bir platform geliştiriyor.

Geçtiğimiz aylarda Meta, Twitter’a karşı alternatif bir platform üzerinde çalıştığı iddialarıyla gündeme geldi. Bunun yanı sıra şirketin Instagram’a Twitter benzeri bir yazı akışı bölümü eklemeyi düşündüğü iddiaları da yer aldı. Söz konusu olayla ilgili ise yeni bilgiler geldi.

Konuya ilişkin olarak Meta sözcüsü açıklama yaptı. “Metin güncellemelerini paylaşmak için bağımsız, merkezi olmayan bir sosyal ağı araştırıyoruz. Yaratıcıların ve tanınmış kişilerin ilgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri zamanında paylaşabilecekleri ayrı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Bunların yanı sıra proje, merkezi olmayan bir yapıya sahip olacak. Bu yapıdaki ağlarda kullanıcılar daha çok kendi bağımsız sunucularını kuruyor. Ayrıca içeriği nasıl denetleyeceklerine dair sunucuya özgü kurallar belirliyor.

Bu yapı da şirketin diğer ağlardan daha farklı olarak yer almasını sağlıyor. Bundan dolayı Meta’nın yasal konularla ilgilenen ekibi ciddi bir şekilde çalışma yürütüyor. Henüz geliştirme aşamasında olan proje hakkında detaylı bilginin önümüzdeki aylarda ortaya çıkması bekleniyor.

Peki, siz Meta yeni platform hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


, Meta, Platform, Şirket

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir