Skip to main content

Uzay programlarına en fazla para yatıran ülkeler!

Uzay yüzyıllar boyunca insanların en çok merak duyduğu alanlardan biri oldu. Ülkeler bu bilinmezliğin arkasındaki şifreleri çözmek için birçok uzay projesi yürüttü. İnsanlık ilk olarak uzayı keşfetmek için uzaya çıkmaya çalıştı. Ardından gezegenleri merak etti ve en yakındaki gezegenden yani Ay’dan başlayarak işin boyutlarını arttırdı. Bizde sizler için uzay programlarına en çok para yatıran ülkeleri listeledik. İşte detaylar…

Uzay projelerine en fazla para yatıran ülkeler listesi 2023

1- Amerika Birleşik Devletleri (24 milyar dolar)

Belkide uzay yarışlarının başlamasına neden olan ABD listemizin de en başında yer alıyor. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra caydırıcılığını arttırmak isteyen ABD, NASA’ya uzay araştırmaları için ciddi kaynak ayırıyor.

2- Rusya (7.7 milyar dolar)

Rusya son dönemlerde Ukrayna ile içinde bulunduğu savaş sebebiyle kaynaklarını uzay programlarına eskisi kadar aktaramasa da bütçelerini arttırmaya devam ediyor. Bununla birlikte zamanında NASA ve Roscosmos’un uzay rekabetine aktarılan bütçeler de dahil edildiğinde listemizin ikinci sırasında Rusya yer alıyor.

3-Fransa (2,5 milyar dolar)

Fransa uzayla ilgili konularda fazla anılmasa da konu hakkında ciddi çalışmalara sahip. Fransa özellikle Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çok çeşitli faaliyetlerde bulundu. Bu yüzde Fransa listemize 2,5 milyar dolar ile 3. sıradan giriş yapıyor. Ayrıca Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın genel merkezi Fransa’da yer almaktadır.

4- Japonya (2,4 milyar dolar)

2014 yılından itibaren Mars ile ilgili çalışmalarını yoğunlaştıran Japonya listemizin 4. sırasına sahip. 3 uzay ajansının birleşmesi ile kurulan JAXA Mars projeleri kapsamında bütçesini arttırmaya devam ediyor. 2,4 milyar ise en son açıklanan rakam.

5- Avrupa Uzay Ajansı (5.5 milyar dolar)

Avrupa Uzay Ajansı ESA’ya ülkeler şunlardır; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hırvatistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık. ESA bu 22 ülkeyi hep beraber kapsadığı için aslında listemizde yer almamalı. Sadece bilgi amaçlı ESA’da listede yer alıyor.

Türkiye’nin uzay programları bütçesi ne kadar?

2022 yılında Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nde 2023 yılı için Türkiye Uzay Ajansı bütçesi 1 milyar 618 milyon 2 bin TL olarak açıklanmıştır. Güncel kur ile hesaplandığında (dolar kurunu 19,00 TL olarak alıyoruz) 85 milyon 157 bin 895 dolar yapmakta.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kaynak: Shiftdelete


Bütçe, Fransa, Milyar Dolar, Uzay, Uzay Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir