Skip to main content

Windows 11 ve Google Pixel’den yeni gizlilik hatası!

Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden Windows 11 yeni bir hata ile gündemde. Bir güvenlik araştırmacısı Windows 11 üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda sistemde bir gizlilik sorunu olduğunu bildirdi. Hata sizin görüntülenmesini istemediğiniz veya bazı özel detaylarını gizlediğiniz fotoğraflarla alakalı. Windows 11’deki hatayı tespit edebildiğinizde bu fotoğrafların ilk haline ulaşabiliyorsunuz. İşte Windows 11 gizlilik hatası ile ilgili detaylar…

Kişisel verilerimiz tehdit altında mı?

Geçtiğimiz ay Windows 11 takvim uygulaması ile gündemdeydi. İşletim sisteminde mail, hatırlatıcılar, ajanda vb. uygulamalar takvim ile entegre çalışıyor. Yani takvimin çökmesi tüm bu uygulamaların çökmesi haline geliyor. Sorun şu anda kısmen de olsa çözüldü diyebiliriz.

Fakat bu hafta yeni bir sorunla daha karşı karşıyayız. Geçtiğimiz haftalarda Google Pixel’in işaretleme hatası keşfedildi. Bu hata Google Pixel cihazlarda işlem gören bir fotoğraf veya videonun kısmen de olsa ilk haline dönmesine olanak sağlıyor. Bu hatanın farkında olan bir grup güvenlik uzmanı Windows 11 üzerinde de testler yaptı ve Windows Snipping Tool’un da bu hatadan etkilendiğini fark etti.

Bazı kullanıcılar bu sorunun çokta önemli olmadığını belirtti. Ancak bazılarıyla ciddi bir sorunla karşı karşıya olduklarını ve verilerinin korunmasını talep etti. Çünkü bu kullanıcılar düzenleme işlerini sadece Instagram’a atılacak fotoğraflarından arka planı kırparken kullanmıyor. Kredi kartlarının, kimliklerinin kısmen de olsa görüntülerini paylaşmak durumundalar. Bu görüntüleri paylaşırken önemli olan kısımların üzerini uygulama yardımıyla kapatıyorlar. Ancak son hataya göre bu bilgiler kolaylıkla açığa çıkıyor.

Google tarafındaki hata “Acropalypse” olarak adlandırılıyor. Bu hata fotoğrafa yapılan 4-5 adım önceki işlemi hafızasında tutuyor ve istendiği takdirde size fotoğrafın o halini gösteriyor. Ancak Windows 11’deki hataya baktığımızda olay daha farklı. Windows 11 Snipping Tool uygulaması kullanılmayan veriyi tamamen kesmek yerine onu geride bırakıyor. Böylece siz fotoğrafınızı kırptığınızda gittiğini sandığınız bölüm aslında hala bilgisayarınızda sessizce bekliyor. Bu da o fotoğrafın ilk haline ulaşmayı mümkün kılıyor.

Konuyla ilgili her iki şirkette net olarak bir açıklama yapmadı. Ancak hatalar ile ilgili olarak çalışmaların başladığı belirtildi. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kaynak: Shiftdelete


Fotoğraf, Hata, Sorun, Uygulama, Windows 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir