Skip to main content

Windows, yeni sürümü ile Android’i kopyalayacak

Microsoft, daha hızlı güncellemeler ve daha iyi güvenli vaat eden bir Windows sürümü üzerinde çalışıyor. Şirket, yeni sürümü için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. CorePC adı verilen bu girişim, Windows 11 ve önceki sürümlere kıyasla pek çok değişiklik getiriyor. İşte detaylar!

Yeni Windows sürümü, farklı bölümlerle karşınıza çıkacak

Microsoft’un üzerinde çalıştığı ve birçok yenilik vaat eden yeni bir sürümü geliyor. CorePC adı verilen bu girişim, eski uygulamaları desteklemeye devam ediyor. Bunun yanı sıra Windows’un çeşitli cihazlar için verimli şekilde şekilde ölçeklenmesini sağlıyor.

Güvenilir bir kaynağın belirttiğine göre yeni sürüm, Windows 12’nin sistem güncellemelerini ele alacak. Bu konuda ise Android‘i kopyalayacak. Dikkat çeken ilk değişiklik platformun işlevselliği sağlamak için Windows’u iOS ve Android’e benzer şekilde bölümlere ayıracak.

Bunun için de “durum ayrımı” kullanacak. Atılan bu adım, güncellemeleri hızlandırmaya yardımcı olacak. Ayrıca kötü amaçlı yazılımların sisteme bulaşmasını da önüne geçecek. Şirket, farklı donanım türleri için bazı özellikleri ve uygulamaları destekleyen Windows sürümleri de sunacak.

Söz konusu durumla ilgili örnek vermek gerekirse eğitim odaklı olan bir sürüm ChromeOS’ta farklı bir şekilde karşınıza çıkabilir. Bununla birlikte sadece Edge’i, web uygulamalarını, Office’i ve Android benzeri uygulamaları çalıştıracak. Ayrıca CorePC, Windows 11’in masaüstündeki tüm mevcut özellikleri destekleyen sürümlerle de karşınıza çıkma ihtimali var.

Ek olarak şirket, ekranda yer alan içeriği incelemek ve bağlamsal ipuçları sağlamak için yapay zekâ hamlesiyle de gelme ihtimaline sahip. Yapay zekânın sahip olduğu yetenekler, insanların platformlar iletişim kurmasında önemli bir değişik olacaktır. Şirket, CorePC’yi Windows’un 2024’te yayınlanması planlanan ana sürümü için kullanmayı planlıyor.

Peki, siz Windows CorePC hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce faydalı olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Sürümü, Windows

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir