Skip to main content

WWDC 2023’te görmeyi beklediğimiz yeni Apple ürünleri!

Apple bu hafta 34. Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın resmi tarihlerini duyurdu. 5 Haziran Pazartesi günü başlayacak olan WWDC etkinliğinde Apple, iOS, macOS, watchOS ve tvOS’un yeni sürümlerini tanıtıyor. Şirket yazılım güncellemelerinin yanı sıra bu etkinlikte bazen yeni cihazlarına da yer veriyor.

Apple, WWDC 2023 için neler planlıyor?

Apple’ın etkinliği dört gözler beklenirken yeni cihazlar hakkında da birçok söylenti bulunuyor. Şirketin WWDC 2023 etkinliğinde yeni işletim sistemlerinin yanı sıra üç yeni cihazını da tanıtması bekleniyor. Biz de o cihazları sizler için bir araya getirdik.

15 inçlik MacBook Air

Şimdiye kadar daha büyük ekranlı 15,5 inçlik MacBook Air hakkında birçok söylenti. ortaya çıktı. Yeni modelin 13,6 inçlik MacBook Air’a daha büyük ekranlı bir seçenek olması bekleniyor. 15,5 inçlik MacBook Air, 14 ve 16 inçlik MacBook Pro modelleri arasında boyutlandırılacak.

Yeni 15 inçlik MacBook’un sahip olacağı işlemci ise henüz kesinlik kazanmış değil. Yeni dizüstü bilgisayarda ilk olarak M2 veya M2 Pro işlemcilerinin kullanılacağı söylenirken, yeni M3 işlemcinin de ihtimaller dahilinde olduğu gelen haberler arasında.

Mac Pro

Gelen bilgilere göre Mac Pro yakın zamanda tanıtılacak. Tanıtım için ise WWDC 2023 iyi bir seçenek olabilir. Apple’ın aynı zamanda Intel işlemcilere veda ettiğini temsil eden Mac Pro, bu anlamda da şirket için oldukça önemli bir yere sahip.

Apple işlemcili yeni Mac Pro’nun en az 192 GB RAM desteğiyle 24 çekirdekli CPU’ya ve 76 çekirdeğe kadar GPU’ya sahip bir “‌M2‌ Ultra” yonga kullanması bekleniyor. Mac Pro’da Apple işlemcili diğer Mac modellerinde olduğu gibi yükseltilebilir RAM veya GPU olmayabilir.

AR/VR Gözlük

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü tam bir yılan hikayesine dönmüştü. Sene başında iptal ettiği söylenen AR/VR gözlüğün en sonunda gelişitirilmeye devam ettiğini öğrendik. Bu gözlüğün tanıtımı için WWDC 2023 ise bir hayli uygun görünüyor.

Gelen bilgilere göre karma gerçeklik gözlüğünde yüz ifadelerinden el hareketlerine kadar her şeyi izlemek için 4K mikro OLED ekranlar ve bir düzineden fazla kamera ile bazı üst düzey teknolojiler yer alacak. Harici batarya ise bu cihazın handikapı olarak görülüyor.

Apple, WWDC 2023 etkinliğine hazırlanırken, tanıtmayı planladığı 3 yeni cihaz ise bu şekilde sıralanıyor. Peki siz WWDC 2023 etkinliği ve tanıtılacak yeni teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete


Apple, Cihaz, Etkinliği, İşlemci, Mac Pro

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir