Skip to main content

Xiaomi elektrikli otomobiller için geri sayım!

Teknolojinin birçok alanında üretim yaparak ismini bir marka haline getiren Xiaomi, otomobil dünyasına adım atmak için uzun süredir çalışıyor. Elektrikli otomobil furyasının yaşandığı sektörde ilk modelini tanıtmak isteyen şirketin CEO’su, otomobil için tarih verdi.

Xiaomi Modena EV, bu yıl seri üretime geçecek

Xiaomi, ilk elektrikli otomobili için yoğun testlerin olduğu bir dönemi geride bıraktı. Geçtiğimiz günlerde şirketin CEO’su, Xiaomi Modena EV olması beklenen otomobilde kaydedilen ilerlemenin beklentileri aştığını ve seri üretim aşamasına yakın olduklarını belirtti.

Xiaomi Modena EV’nin sportif bir tasarıma sahip orta boy bir sedan olması bekleniyor. Xiaomi, otomobil araştırma ve geliştirme için şimdilik yaklaşık 433 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Ek olarak ekip, 2 bin 300 kişiden oluşuyor. Gelen bilgiler ise modelin 50 bin dolar civarında fiyatlandırılacağını söylüyor.

Xiaomi elektrikli otomobili, geçtiğimiz aylarda görüntülenmişti. Xiaomi Bilim ve Teknoloji Parkı’nda görülen otomobil, Aston Martin’e benzer arka lamba tasarımı gözden kaçmıyor. Wilwood frenlere sahip olacağını gösteren jantın ortasında ise Xiaomi logosu yer alıyor.


Xiaomi Modena EV test sürüşü

Xiaomi, 10 yılda 10 milyar dolara kadar yatırım yapacak. Şirket, yılda 300 bin araç üretim yapabilecek donanıma sahip bir elektrikli otomobil fabrikası inşa etmişti. Aracın, BYD LiFePO4 bataryadan beslenmesi ve 400 V platform kullanması bekleniyor. Ayrıca 260 kW’lık bir motorla donatılacağı da söylentiler arasında.

Kaynak: Shiftdelete


Otomobil, Xiaomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir