Skip to main content

Xiaomi, Türkiye’yi unutmadı: Bir modele daha MIUI 14 geliyor!

Geçtiğimiz yıl tanıtılan MIUI 14 arayüzünün dağıtımı son hızıyla sürüyor. Xiaomi, amiral gemisi modellerin büyük bir bölümünü yeni sürüme geçirdi ve an itibariyle giriş/orta segmente yoğunlaşmaya başladı. Son olarak Türkiye’deki Redmi Note 10S modellerinin çok yakında MIUI 14 güncellemesi alacağı öğrenildi.

Türkiye’deki Redmi Note 10S modelleri için MIUI 14 yolda

Redmi Note 10S, 2021 yılında piyasaya sürüldü ve kutudan Android 11 tabanlı MIUI 12.5 ile çıktı. Şu anda Android 12 tabanlı MIUI 13 ile kullanıcıların karşısına çıkan telefonun Türkiye versiyonları Xiaomiui tarafından paylaşılan bilgilere göre yakında MIUI 14 sürümünü de almaya başlayacak.

Redmi Note 10S için MIUI 14 güncellemesi Android 12 tabanlı olacak ve V14.0.1.0.TKLTRXM yapı numarası ile gelecek. Henüz tam tarih belli olmasa da güncellemenin bu ayın ortalarından itibaren ilgili akıllı telefona ulaşması bekleniyor. Bunun dışında ilk olarak Mi Pilot’lar için yayınlanacağını ve herhangi bir sorun çıkmaması halinde genel kullanıma açılacağını belirtelim.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni arayüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Mıuı 14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir