Skip to main content

Xiaomi’de MIUI 14 rüzgarı: 3 modele daha geldi!

Android dünyasının en önemli isimlerinden Xiaomi, geçtiğimiz yılın son günlerinde MIUI 14 arayüzü için bir güncelleme yayınladı. Şirket, amiral gemisiyle başlattığı güncellemeleri orta segment modelleriyle sürdürüyor. Bugün ise 3 adet modeline güncellemeyi gönderdi.

Xiaomi 12 Pro, Redmi Note 10S ve POCO F2 Pro MIUI 14 aldı

Xiaomi, merakla beklenen güncellemeyi küreseldeki akıllı telefon ve tabletlere göndermeye devam ediyor. Şirket son olarak Xiaomi 12 Pro, Redmi Note 10S ve POCO F2 Pro modellerine Android 13 tabanlı MIUI 14 arayüzü yayınladı.

MIUI 14 arayüzü, kademeli olarak belirlenen modellere dağıtılıyor. Eğer güncellemeyi manuel olarak yapmak istiyorsanız Ayarlar bölümünden Sistem bilgisi seçeneğine gidin. Buradaki MIUI sürümü bölümünden Güncellemeleri kontrol et kısmına giderek güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Yeni sürümle birlikte artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Kaynak: Shiftdelete


Güncelleme, Mıuı 14, Sistem, Xiaomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir