Skip to main content

Xiaomi’den Türkiye’deki POCO F4 modelleri için MIUI 14 müjdesi!

Xiaomi’nin geçtiğimiz aylarda kullanıcıların beğenisine sunduğu MIUI 14, uyumlu modellere gönderilmeye başlandı. Güncelleme an itibariyle giriş ve orta segment için yayınlanıyor ve son olarak Türkiye’deki POCO F4 modelleri için MIUI 14 müjdesi geldi.

Türkiye’deki POCO F4 modelleri MIUI 14 alıyor

Xiaomiui‘nin haberine göre; Android 13 tabanlı MIUI 14 Türkiye’deki POCO F4 modelleri için çok yakında yayınlanacak. Yeni güncelleme; V14.0.1.0.TLMTRXM yapı numarasına sahip ve sistem güvenliğini artıran Ocak 2022 güvenlik yamasını beraberinde getirecek.

Cihazın Global ve EEA ROM’u çalıştıran versiyonlarının daha önce en yeni sürümü aldığını belirtelim. Şimdi ise sırada Türkiye var. İlk etapta Mi Pilot‘lar için gelecek yeni güncelleme herhangi bir sorun çıkmaması halinde genel kullanıma açılacak.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni arayüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete


Mıuı 14, Sistem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir