Skip to main content

Yeni elektrikli Hyundai Kona tanıtıldı!

Hyundai’nin kompakt crossover vizyonunu yansıtan modeli Kona yenilendi. 2017 yılında tanıtılan model 6 yıllık süreçte 1 makyaj işlemi geçirdi. 2020 yılı sonlarındaysa Kona tam elektrikli versiyonuyla sahneye çıktı. Kona, geçtiğimiz günlerde tanıttığı Ioniq 5 modeli ile aynı çizgide yürümesi için Hyundai tarafından sıfırdan bir EV otomobili olarak tekrar tasarlandı. İşte karşınızda ikinci nesil yeni elektrikli Hyundai Kona.

Tam EV tasarımlı ilk Kona!

Marka Kona modelini bir giriş segmenti crossover modeli olarak tanımlıyor. 2017 yılında tanıtılan Kona, piyasadaki 6 yıllık sürecinde 1 makyaj işlemi geçirdi. 2020 yılında geçirdiği makyajın hemen arkasından elektrikli bir ünitede kazandı. Bu yeni üniteyle birlikte tam elektrikli bir otomobil oldu. Ancak işin tasarım kısmından üretim kısmına kadar tam kapsamlı bir EV değildi.

Hyundai tanıttığı Ioniq 5 modelinin ardından Kona için yeni bir hamlede bulundu. Müşteri gözündeki Kona ihtişamının, Ioniq 5 yanında sönmemesi adına Kona baştan aşağı yenilendi ve tam kapsamlı bir EV oldu. Böylece 6 yaşındaki ilk nesil sona erdi ve yeni elektrikli Kona ile ikinci nesil dönemi başladı.

Markadan gelen ilk bilgilere göre Kona yenilenmiş bir pil ünitesine sahip olarak menzil kapasitesini arttırmış. Yeni elektrikli Kona 490 km menzile sahip. Kullanım şartlarına göre bu menzilin 550 km civarına ulaşabileceği de belirtiliyor. Menzil artışı için Kona, kullanıcılarına ekonomik sürüş modları sunacak.

Tek pedal sürüş versiyonu “i-Pedal” içinde yeni güncelleştirmeler var. Konuyla alakalı tam bir bilgi verilmese de sürüş konforunu ve menzil ekonomisini arttıracak yenilikler olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu yeni güncelleme ile mevcut menzil kapasitesinin üzerine çıkılacağı da söylenenler arasında.

Şarj süresine geldiğimizdeyse Ioniq 5 kadar kısa bir şarj süresi bulunmuyor. Marka yeni elektrikli Kona için en verimli şekilde bataryanın %10’dan %80 doluluk seviyesine 41 dakikada ulaşacağını belirtiyor. Ioniq 5 ise 800V sistemine sahip olduğu çok daha kısa bir sürede bu seviyeyi yakalayabiliyor.

İç tasarımdaysa önceki nesil Kona’dan daha ferah bir yaşam alanı bizleri karşılıyor. Marka bununla birlikte giriş segmenti diğer crossoverlara göre biraz daha geniş bir alan sunmayı başarmış diyebiliriz. Yeni elektrikli motorun az yer kaplaması sayesinde bu oranın yakalandığı belirtiliyor.

Hyundai, yeni elektrikli Kona’nın ek olarak yalnızca içten yanmalı ve hibrit versiyonlarınında olacağını belirtti . Yılın sonlarına doğru ABD’de satışta olacak. Yeni elektrikli Kona hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kaynak: Shiftdelete


Elektrikli, Hyundai, Kona, Menzil, Yılı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir