Skip to main content

Yeni Porsche Taycan ortaya çıktı!

Porsche 2019 yılında adını Türkçe soylu “güçlü” kelimesinden alan Taycan modelini tanıttı. 2020 yılına geldiğimizde ise Taycan Türkiye yollarında koşmaya başladı. Bu gözde model hem Türkiye’de hem de dünya genelinde oldukça iyi satış rakamlarına ulaştı. Tasarımcıları da Taycan’ı yenileyerek 2019 yılındaki altın çağı tekrar başlatmak istiyor.

Makyajlı Porsche Taycan!

Porsche yeni Taycan’ı ara ara test sürüşlerine çıkarıyor. Bu test sürüşlerinin objektiflere yansıması ile makyajlı Taycan modelini gittikçe daha detaylı görmeye başladık. Son yapılan yol testleriyle birlikteyse hem yeni kasa versiyonunu hem de egzotik Taycan modelini gördük.

Taycan, Porsche’nin Mission – E konsept ailesine bağlı bir model aslında. Mission – E konseptinin 2015 yılında tanıtıldığını baz alırsak Taycan’ın 8 senelik bir model olduğunu söyleyebiliriz. 8 sene boyunca aynı tasarımı kullanan Taycan şu anda da baktığımız egzotik ve ütopik tasarımından ödün vermiyor. Porsche tarafındaysa makyaj için en uygun zamanın geldiği belirtildi.

Öncelikle baz Taycan modelinden ilerlediğimizde yenilenen Taycan’da ön tampondaki hava girişlerinin değiştiğini düşünebiliriz. Porsche özellikle ön tampondaki bahsi geçen hava girişlerini oldukça iyi bir şekilde kamufle etmiş gibi görünüyor.

Arka tarafa geldiğimizde önceki modeldeki gibi Taycan ve Porsche yazılarını göremiyoruz. VAG grubunun Audi’den başlayıp Volkswagen’e kadar getirdiği karakteristik led stop tasarımının değiştiğini görüyoruz. Arka tampon ise yapılan değişiklikler hakkında ipucu vermiyor.

Taycan’ın spor stationwagon versiyonu Sport Turismo tarafında da işler aynı gibi duruyor. Bir önceki modelle tasarım olarak hemen hemen aynı aydınlatma grupları, ön ve arka tasarım bizleri karşılıyor. Yani Taycan, VAG grubunun ailedeki tüm modellere yaptığı hafif yenileme makyajını geçirdi.

Motor ve güç kısmına geldiğimizdeyse bizleri önceki modeldeki gibi tatmin edecek bir ünite karşılıyor. Egzotik sınıfına dahil edilen bu elektrikli spor otomobil ilk gelen bilgilere göre 1000 HP güç üretecek. Bu 1000 HP gücü sağlayacak 3 motorlu bir üniteyle gelmesi bekleniyor.

Porsche, Cross ve Sport Tourismo versiyonları ile birlikte toplamda 100 bin adetten fazla Taycan modeli sattı. Taycan 2022’de ise yaklaşık 34 bin 801 adet satarak markanın bir diğer amiral gemisi Panamera modelini geride bıraktı.

Siz yeni Taycan hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce yeni Taycan nasıl olacak? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kaynak: Shiftdelete


Model, Porsche, Tasarım, Taycan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir