Skip to main content

Youtube’tan herkesi sevindirecek özellikler geliyor!

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube’un yeni özellikleri yakında kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bu özellikler hem içerik üreticilerini hem de kullanıcıları sevindirecek. Peki YouTube’un yenilikleri neler? İşte haberimiz!

Videolara dublaj ekleme özelliği geliyor!

YouTube, içerik üreticilerinin hazırlamış olduğu videolara dublaj ekleme özelliği sundu. Bu özellik sayesinde artık videolar daha geniş bir kitleye ulaşmanın yanı sıra izlenmelerinizde de büyük artış yaratacak. Hatta bu özellik sayesinde kendi kariyerinizde globalleşme imkanı dahi bulabilirsiniz.

Youtube, her ne kadar kendi platformu için bu özelliği sunmuş olsa da ses parçalarını eklemek için üçüncü taraf bir uygulama kullanmak gerekiyor. Daha sonrasında içerik üreticisinin eklediği bu sesler, video yüklendikten sonra kullanılabilir hale geliyor.

Bu özelliği ilk deneyenlerden biri 135 milyon abone ile MrBeast kanalının sahibi Jimmy Donaldson oldu. MrBeast bu özellik kapsamında 11 videosunu 11 dilde seslendirdi. Bu yeniliği denemek için videoya girmeniz, alttaki menüden “ses parçası” veya “audio track” kısmına basmanız gerekiyor. Ardından mevcut dillerden dilediğinizi seçebiliyorsunuz.

Son olarak dublaj özelliği şu an sadece uzun videolarda var. Ancak şirket bu özelliği ilerleyen dönemlerde Shorts videolarına geleceğini söylüyor.

Youtube Music’e Podcast Özelliği Geliyor!

Youtube’un bir başka yeniliği ise podcastler oluyor. Son yıllarda popülerleşen bu ses içeriği artık Youtube Music’te ücretsiz bir şekilde yer alıyor. Youtube sözcüsü Kai Chuk, The Verge’ e verdiği röportajda bu özellikle ilgili şunları söyledi. Sözlerinde yakın zamanda uygulamanın faaliyete geçeceğini, podcast’leri daha keşfedilebilir ve erişilebilir hale getireceklerini belirtti.

Podcast’ler arka planda dinleme ücretsiz olacak, yani dinlerken telefonunuzu kilitleseniz bile program kesintiye uğramıyor. Ancak ücretsiz hizmette reklam desteği olduğunu belirtelim. Sadece ABD’de kullanılan özelliğin ne zaman ülkemize geleceği konusunda henüz net bir bilgi yok.

Peki siz bu yenilikler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kaynak: Shiftdelete


Özelliği, Ses, Video, Youtube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir